Maszyna analityczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Próbna część maszyny analitycznej zbudowana przez Babbage'a[1]

Maszyna analityczna (ang. analytical engine) – wymyślone i zaprojektowane przez Charlesa Babbage'a urządzenie, które można uznać za pierwszy programowalny komputer ogólnego zastosowania[2]. Choć nigdy nie została zbudowana, jej projekt stał się inspiracją do skonstruowania komputera przez późniejszych twórców.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Maszyna analityczna miała być konstrukcją mechaniczną, napędzaną silnikiem parowym. Program oraz dane miały być wprowadzane za pośrednictwem kart perforowanych (pomysł opracowany wcześniej przez Josepha Jacquarda i zastosowany w krośnie jego konstrukcji). Dane wyjściowe miały być drukowane na drukarce, rysowane przy pomocy urządzenia kreślarskiego (prekursora ploterów) lub zapisywane na kartach perforowanych.

Konstrukcja maszyny analitycznej zakładała rozdzielenie pamięci ("magazynu", ang. store) i jednostki obliczeniowej ("młyna", ang. mill) – podobnie jak we współczesnych komputerach. Urządzenie pozwalało na wykorzystanie konstrukcji znanych z dzisiejszych języków programowania, takich jak pętle, instrukcje warunkowe czy przetwarzanie równoległe, było więc kompletne w sensie Turinga. Co znamienne, maszyna analityczna – choć nigdy nie skonstruowana – była pierwszym urządzeniem, dla którego zostały napisane programy komputerowe; pierwszy z nich, autorstwa Ady Lovelace, miał obliczać liczby Bernoulliego[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Babbage przedstawił pierwszy projekt swojego urządzenia w 1837 roku i rozwijał go aż do śmierci w 1871 roku. Ze względu na brak środków finansowych maszyna nie została zbudowana.

W 1910 roku syn wynalazcy, Henry Babbage, oznajmił skonstruowanie "młyna" wraz z drukarką. Urządzenie nie było programowalne i umożliwiało wykonywanie czterech podstawowych działań matematycznych[4].

Aktualny (2012) projekt budowy[edytuj | edytuj kod]

W 2011 grupa z Wielkiej Brytanii ogłosiła 10-letni projekt rekonstrukcji maszyny[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]