Matamata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Matamata
Chelus fimbriata[1]
(Schneider, 1783)
Matamata
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady / zauropsydy
Rząd żółwie
Podrząd żółwie bokoszyjne
Rodzina żółwie wężoszyjne
Rodzaj Chelus
Gatunek matamata

Matamata (łac. Chelus fimbriata lub Chelus fimbriatus) – gatunek gada z podrzędu żółwi bokoszyjnych z rodziny żółwi wężoszyjnych.

Opis[edytuj]

Karapaks płaski i okrągły. Na tarczach grzbietowych występują trzy rzędy dużych pojedynczych rogowych guzów. Głowa duża trójkątna wskutek mocno zwężonego końca pyska zakończona długim, rurkowatym wyrostkiem nad pyskiem z nozdrzami umożliwiającymi oddychanie powietrzem w trakcie zanurzenia. Szyja długa pokryta miękką skórą z długimi frędzelkowatymi wyrostkami skórnymi po bokach. Frędzle na głowie i szyi są silnie unerwione, co pozwala żółwiowi na odbieranie nawet niewielkich zmian w otoczeniu i ułatwia wykrycie ofiary[2]. Kończyny masywne zakończone palcami spiętymi błoną pływną i mocnymi pazurami. Całe ciało jest ciemno ubarwione, a karapaks pokrywają glony wskutek czego zlewa się z otoczeniem i przypomina stertę butwiejących liści.

Rozmiary[edytuj]

Karapaks do 40 cm długości.

Biotop[edytuj]

Bagniste rozlewiska rzek.

Pokarm[edytuj]

Głównie małe ryby oraz inne organizmy wodne: żaby, kijanki, owady wodne i ich larwy.

Zachowanie[edytuj]

Na zdobycz czatuje nieruchomo na dnie pod wodą czekając, aż ryba zbliży się na odpowiednią odległość i wtedy jednym gwałtownym ruchem otwiera szeroki pysk, a wytworzony prąd wsysa rybę do środka.

Rozmnażanie[edytuj]

12-28 jaj składanych na plażach bądź brzegach małych zatoczek. Czas inkubacji przy temperaturze 28-30 °C wynosi ok. 200 dni.

Występowanie[edytuj]

Północna Ameryka Południowa: Brazylia, Gujana, Wenezuela.

Przypisy

  1. Chelus fimbriata, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Obszerny artykuł o żółwiu matamata