Matka (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Matka (powieść Maksyma Gorkiego))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Matka
Мать
Autor Maksim Gorki
Miejsce wydania Imperium Rosyjskie
Język rosyjski
Data wydania 1906
Typ utworu powieść

Matka (ros. Мать) – powieść Maksima Gorkiego wydana po raz pierwszy w 1906 roku, pierwszy w pełni socrealistyczny utwór, obrazujący narodziny ruchu robotniczego[1]. Powieść została kilkakrotnie zekranizowana. Powieść powstała na fali doświadczeń Gorkiego związanych z przedrewolucyjną demonstracją majową w Niżnym Nowogrodzie w 1902 roku.

Przegląd treści[edytuj | edytuj kod]

Pelagia Własowa, osoba prosta, pokorna i głęboko wierząca, żyje wraz z brutalnym mężem-alkoholikiem oraz sprzeciwiającym się mu synem Pawłem. Mąż Pelagii na początku utworu umiera na przepuklinę, bo nie godzi się na operację. Niedługo po śmerci ojca Paweł zostaje przewodniczącym partii socjaldemokratycznej i zaczyna organizować w swoim domu spotkania z towarzyszami. Za swoją działalność trafia do więzienia. Pelagia stara się zrozumieć syna i przeobraża się w działaczkę rewolucyjną, oderwaną od tradycji patriarchalnej. Aktywnie działa w partii, kolportując nielegalne ulotki i czasopisma. Paweł i jego koledzy zostają zesłani na Syberię, natomiast jego matka zostaje aresztowana i ciężko pobita.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Robert Papieski: Realizm socjalistyczny. W: Historia literatury światowej. T. IX. Kraków: Pinnex, 2005, s. 96. ISBN 83-89265-89-3.