Matteo Carcassi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Matteo Carcassi
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1792
Florencja
Pochodzenie włoskie
Data i miejsce śmierci 16 stycznia 1853
Paryż
Gatunki muzyka poważna
Zawód gitarzysta, kompozytor
Matteo Carcassi Andante

Matteo Carcassi (ur. 1792 we Florencji, zm. 16 stycznia 1853 w Paryżu) – włoski gitarzysta i kompozytor.

Matteo uczył się gry na fortepianie, lecz będąc dzieckiem nauczył się także gry na gitarze. Szybko zyskał reputację wirtuoza koncertowego.

W roku 1810 przeprowadził się do Niemiec. W 1815 przeprowadził się do Paryża, gdzie żył jako nauczyciel dwóch instrumentów: fortepianu i gitary. Na trasie koncertowej w 1819 roku w Niemczech spotkał swojego przyjaciela, Antoine Meissonnier. Ponieważ Matteo był sławnym gitarzystą, Meissoinnier opublikował wiele jego dzieł w Paryżu. W 1823 dawał koncerty w Londynie z wielkim powodzeniem i zyskał tam jeszcze większą sławę: jako artysta i nauczyciel. Przez długi czas w Paryżu żył nie kształcąc swego talentu, dopiero po lekcjach danych przez Ferdynanda Carulliego zwiększył go.

Carcassi wrócił do Niemiec pod koniec 1824. Koncerty dane przez niego w Londynie zapewniły mu miejsce na bardziej prestiżowych salach koncertowych. Ostatecznie powrócił do Paryża. W ostatnich swych latach wyjeżdżał z Paryża do najważniejszych kulturalnie miast Europy (włączając Londyn). Zakończył koncertowanie około 1840 roku i pozostał w Paryżu, gdzie zmarł w 1853 roku.

Bibliografia[edytuj]

  • The New Grove Dictionary of Music and Musicians, vol. C. Oxford University Press, 2004. ISBN 9780195170672. (ang.)