Maurice Peeters

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maurice Peeters
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 5 maja 1882
Antwerpia, Belgia
Data i miejsce śmierci 6 grudnia 1957
Leidschendam, Holandia
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Holandia
Igrzyska olimpijskie
złoto Antwerpia 1920 kolarstwo
(Sprint)
brąz Paryż 1924 kolarstwo
(Tandemy)
Mistrzostwa świata
złoto Antwerpia 1920 Sprint (A)
srebro Paryż 1922 Sprint (A)

Mouritius Prosper "Maurice" Peeters (ur. 5 maja 1882 w Antwerpii, Belgia - zm. 6 grudnia 1957 w Leidschendam, Holandia) – holenderski kolarz torowy, dwukrotny medalista olimpijski oraz dwukrotny medalista mistrzostw świata.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy sukces w karierze Maurice Peeters osiągnął w 1918 roku, kiedy został wicemistrzem kraju w sprincie indywidualnym amatorów. W 1920 roku wystartował na mistrzostwach świata w Antwerpii, gdzie zwyciężył w tej samej konkurencji, bezpośrednio wyprzedzając Brytyjczyka Thomasa Johnsona i Australijczyka Geralda Halpina. W tym samym roku wziął również udział w igrzyskach olimpijskich w Antwerpii i ponownie był najlepszy w sprincie. Olimpijskie podium uzupełnili Brytyjczycy: Thomas Johnson i Harry Ryan. Na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata w Paryżu w swej koronnej konkurencji Holender zajął drugie miejsce, ulegając jedynie Johnsonowi. Ostatni medal wywalczył na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 roku, gdzie wspólnie z Gerardem Boschem van Drakesteinem zajął trzecie miejsce w wyścigu tandemów. Ponadto, oprócz tytułu z 1918 roku, jeszcze trzykrotnie zdobywał mistrzostwo kraju w sprincie, w latach 1919, 1920 i 1922.

Maurice Peeters urodził się w Belgii, ale reprezentował Holandię. Holenderskie obywatelstwo otrzymał 12 czerwca 1908 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]