Albert Richter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Albert Richter
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

14 października 1912
Kolonia

Data i miejsce śmierci

2 stycznia 1940
Lörrach

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Rzesza Niemiecka
Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym
złoto Rzym 1932 Sprint (A)
brąz Paryż 1933 Sprint
Reprezentacja  III Rzesza
Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym
srebro Lipsk 1934 Sprint
srebro Bruksela 1935 Sprint
brąz Zurych 1936 Sprint
brąz Kopenhaga 1937 Sprint
brąz Amsterdam 1938 Sprint
brąz Mediolan 1939 Sprint

Albert Richter (ur. 14 października 1912 w Kolonii, zm. 2 stycznia 1940 w Lörrach) – niemiecki kolarz torowy i szosowy, ośmiokrotny medalista torowych mistrzostw świata.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Albert Richter urodził się w Kolonii, jego ojciec był przedsiębiorcą. Miał dwóch braci, wszyscy uczyli się gry na instrumentach – Albert wybrał skrzypce. Pierwszy kontakt z kolarstwem miał w wieku 16 lat. Albert trenował w tajemnicy przed ojcem, który nie pochwalał zainteresowań syna. Wkrótce Richter zwrócił uwagę Ernsta Berlinera, byłego kolarza, który na początku lat 30. XX wieku był już uznanym trenerem. W 1932 roku Niemiec wystartował na mistrzostwach świata w Rzymie, gdzie wywalczył złoty medal w sprincie indywidualnym amatorów. Chciał także wystąpić na rozgrywanych w tym samym roku igrzyskach olimpijskich w Los Angeles, jednak nie został wybrany do reprezentacji.

Od 1933 roku startował jako zawodowiec i już na mistrzostwach świata w Paryżu zdobył brązowy medal w sprincie, ulegając jedynie Belgowi Jefowi Scherensowi i Francuzowi Lucienowi Michardowi. W swej koronnej konkurencji zdobył jeszcze sześć medali: srebrne na MŚ w Lipsku (1934) i MŚ w Brukseli (1935) oraz brązowe podczas MŚ w Zurychu (1936), MŚ w Kopenhadze (1937), MŚ w Amsterdamie (1938) i MŚ w Mediolanie (1939). Podczas tej ostatniej imprezy nie rozegrano wyścigu finałowego, gdyż III Rzesza dokonała inwazji na Polskę, rozpoczynając II wojnę światową.

Richter był znany ze swoich antynazistowskich poglądów i jako, że nie chciał zostać przymusowo wcielony do wojska postanowił wyemigrować do Szwajcarii. 31 grudnia 1939 roku wsiadł do pociągu zmierzającego do Szwajcarii. Według relacji dwóch holenderskich kolarzy: Ceesa Pellenaarsa i Cora Walsa, którzy również podróżowali tym pociągiem, podczas kontroli granicznej w Weil am Rhein do przedziału Richtera weszli niemieccy żołnierze. Richtera wyrzucono nieprzytomnego z pociągu, z przedziału bagażowego wyciągnięto jego rower, Po przebiciu opon roweru okazało się, że w środku schowane były pieniądze w sumie 12 700 marek. Wciąż nieprzytomnego Richtera zabrano z peronu i wsadzono do ciężarówki jadącej do Lörrach. Nikt już więcej nie widział niemieckiego kolarza.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]