Maurice de Hirsch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maurice de Hirsch
Moritz von Hirsch auf Gereuth
Ilustracja
M. de Hirsch
Data i miejsce urodzenia

9 grudnia 1831
Monachium

Data i miejsce śmierci

21 kwietnia 1896
Sankt-Johan, Nové Zámky/Hurbanovo, Słowacja

Zawód, zajęcie

kapitalista, finansista i filantrop

Maurice de Hirsch, baron Moritz von Hirsch auf Gereuth z Bawarii (ur. 9 grudnia 1831 w Monachium, zm. 21 kwietnia 1896 w Sankt-Johan, dziś Nové Zámky/Hurbanovo na Słowacji, węg. Ersek-Ujvar/Ógyalla) – kapitalista, finansista i filantrop niemiecki i austro-węgierski. Jego dziadek był pierwszym żydowskim właścicielem ziemskim w Bawarii i uszlachcony został tytułem „auf Gereuth” w 1818, a ojciec otrzymał koronę baronowską w 1869[1].

Maurice po ukończeniu studiów poślubił w 1855 Klarę Bischoffsheim i wstąpił jako wspólnik do bankierskiego domu Bischoffsheim & Goldschmidt w Londynie, Paryżu i Brukseli. Swój majątek powiększył na budowie kolei żelaznych w Austrii, Rosji i Turcji (m.in. przy budowie Orient Expressu). Ostatnie zwłaszcza przedsiębiorstwo przyniosło mu olbrzymie zyski. W późniejszych czasach poświęcał się przedsięwzięciom humanitarnym; słynął też jako zamiłowany hodowca koni, a jego stajnia wyścigowa należała do pierwszorzędnych w Europie. W Argentynie hojnością w udzielaniu ofiar na cele dobroczynne, zdobył wielką sławę. W 1889 ofiarował 12 milionów franków[2] na szkoły rolniczo-rzemieślnicze dla Żydów galicyjskich, za co przez cesarza austriackiego mianowany był członkiem węgierskiej izby panów, a w 1891 przeznaczył 50 milionów na założenie rolniczych kolonii żydowskich. Zmarł w Ogyalla (obecnie Hurbanovo, wówczas na Węgrzech), bezdzietnie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b S. Orgelbranda Encyklopedja Powszechna. Warszawa: Wydawnictwo Towarzystwa Akcyjnego Odlewni Czcionek i Drukarni S. Orgelbranda Synów, XIX i pocz. XX wieku (może wymagać uaktualnienia).
  2. Sprawozdanie Kuratoryi Fundacyi Barona Hirscha dla popierania szkolnictwa ludowego w Królestwie Galicyi i Lodomeryi z W. Ks. Krakowskim i w Księstwie Bukowiny..., Kraków 1892 (Bibl. Jag. 421409 II).