Maurycy Lilien

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maurycy Lilien

Maurycy (Ephraim Moses) Lilien (ur. 23 maja 1874 w Drohobyczu, Galicja, zm. 18 lipca 1925 w Badenweiler, Niemcy) – polsko-żydowski grafik, malarz, fotograf, ilustrator książkowy.[1] Urodzony w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Od wczesnej młodości interesował się rysunkiem.

Z powodu złej sytuacji finansowej rodziny nie mógł ukończyć gimnazjum, ojca (tokarz drewna) nie było stać na kształcenie syna, był jednym z czworga rodzeństwa. W gimnazjum pierwszy raz rysunku uczył go nauczyciel Stefanowicz. By pomóc rodzinie podjął pracę u lwowskiego malarza szyldów Schapiry [2]. Dzięki pomocy rodziny kończy szkołę realną i podejmuje studia artystyczne (1889-1893) w Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie na czele której stał Jan Matejko. Uczy się rysunku w pracowniach Floriana Cynka i Izydora Jabłońskiego. W czasie studiów poznaje Tadeusza Okonia, Stanisława Sęka, Karola Maszkowskiego.

Znów jednak z powodu braku pieniędzy przerywa studia i wraca do Drohobycza. W 1894 r. dostaje zamówienie na dyplom obywatelski dla Kornela Ujejskiego za który dostaje 50 złotych reńskich. Pieniądze te przeznacza na kurs rysunku w Akademii Wiedeńskiej u prof. Krystiana Griepenkerla. Potem podejmuje studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Tworzył pod wpływem secesji. Artystycznie dojrzewał w klimacie Młodej Polski . Wykonał dziesiątki ilustracji do polskich oraz niemieckich czasopism. Ilustrował także Stary Testament. Był pierwszym artystą żydowskim, który swoją sztuką wspierał ruch syjonistyczny.


Przypisy