Maria Vetsera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maria Vetsera
Ilustracja
Maria Vetsera (1889)
Data urodzenia 19 marca 1871
Data śmierci 30 stycznia 1889
Ojciec Albin Vetsera
Matka Helena Vetsera
Heiligenkreuz, grób kochanki arcyksięcia Rudolfa - Mary von Vetsera

Maria Vetsera, niem. Marie Alexandrine, Freiin von Vetsera, przez rodzinę zwana Mary (ur. 19 marca 1871, zm. 30 stycznia 1889) – baronówna, córka barona Albina Vetsery, dyplomaty na dworze austriackim, i jego żony, baronowej Heleny Vetsery (urodzonej jako Helena Baltazzi).

Była kochanką arcyksięcia Rudolfa Habsburga i popełniła wraz z nim samobójstwo 30 stycznia 1889, w zamku Mayerling.

12 kwietnia 1888 roku Maria była na wyścigach konnych w Freudenau w Prater i tam spotkała arcyksięcia Rudolfa. Rudolf wziął ją na przechadzkę i dał jej mały prezent. Hrabina Maria Larisch (1856-1940), córka księcia Ludwika, najstarszego brata cesarzowej Elżbiety, pomogła dostać się Marii na salony, do arcyksięcia Rudolfa.

W styczniu 1889 roku znajomość z arcyksięciem przekształciła się w namiętny romans, który był znany wielu, łącznie z cesarzem Franciszkiem Józefem. Pod koniec stycznia Rudolf miał poważną sprzeczkę z cesarzem prawdopodobnie o jego romans z młodą baronówną.

Początkowo arcyksiążę Rudolf wybrał, na towarzyszkę ostatnich chwil, swoją wieloletnią kochankę, prostytutkę, Mitzi Caspar. Jednak ta odmówiła popełnienia z nim samobójstwa. Po odmowie Mitzi, arcyksiążę zaczął poszukiwania nowej kandydatki, z którą mógłby zakończyć życie. Wówczas poznał Marię. Stefania, żona Rudolfa, tak pisała o romansie jej męża i Marii: Maria Vetsera? Kim była Maria Vetsera? Jedną z wielu. Noc przed swoją śmiercią w Mayerlingu Rudolf spędził ze znaną wiedeńską prostytutką Mitzi Caspar!.

Rudolf podarował Marii żelazny pierścień z wygrawerowanymi dużymi literami: I.L.V.B.I.D.T. – ("In Liebe Vereint Bis In Den Tod"), co w tłumaczeniu na język polski znaczy: Związani miłością aż do śmierci. Baronówna zaś ofiarowała mu złotą papierośnicę i kazała na niej wygrawerować: 13 stycznia 1889. Dzięki przeznaczeniu.

29 stycznia 1889 roku Rudolf i Maria byli razem na królewskim polowaniu w Mayerling, znajdującym się 30 kilometrów od Wiednia. Dwoje kochanków znaleziono martwych następnego ranka. Marię Vetserę zabrano po kryjomu z Mayerlingu i pochowano na pobliskim cmentarzu Heiligenkreuz.

Skandal z tymi tajemniczymi wydarzeniami nazwano „tragedią w Mayerling”.