Przejdź do zawartości

Mbombela Stadium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mbombela Stadium
ilustracja
Państwo

 Południowa Afryka

Architekt

R&L Architects

Koszt budowy

1,05 mld ZAR

Data budowy

Luty 2007-trwa

Właściciel

Miasto Nelspruit, Mbombela Local Municipality

Pojemność stadionu

44,000 tys.

Nawierzchnia boiska

trawiasta

Położenie na mapie Mpumalangi
Mapa konturowa Mpumalangi, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Mbombela Stadium”
Położenie na mapie Południowej Afryki
Mapa konturowa Południowej Afryki, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Mbombela Stadium”
Ziemia25°27′40″S 30°55′44″E/-25,461111 30,928889
Strona internetowa

Mbombela Stadium jest nowym 44-tysięcznym stadionem budowanym specjalnie na MŚ 2010. Stadion jest zlokalizowany na otwartej przestrzeni, sześć kilometrów na zachód od Nelspruit. Kompleks stadionowy będzie zawierał także dwie hale, do krykieta i gimnastyki oraz pasaż handlowy. Budowa rozpoczęła się w lutym 2007; jej ukończenie planowano na październik 2009; prace wykończeniowe trwały do 1. połowy 2010. Kontrakt budowlany został przyznany południowoafrykańsko–francuskiemu konsorcjum. Krzesła na ten stadion dostarczyła polska marka Forum Seating należąca do krośnieńskiej Grupy Nowy Styl. Mbombela Stadium został tak zaprojektowany, że trybuny są przykryte dachem wspornikowym. Cechą charakterystyczną stadionu jest 18 pylonów podtrzymujących dach, w zamierzeniu podobnych do żyrafy. Stadion znajduje się w pobliżu Parku Narodowego Krugera.

Całkowity koszt Mbombela Stadium wyniósł 1,05 mld ZAR; kwota ta obejmuje środki wydatkowane na prace wykonywane po planowanym terminie odbioru.

Obiekt jest wielofunkcyjnym stadionem przystosowanym zarówno do gry w piłkę nożną, jak i w rugby, są tam również inne obiekty, np. sale konferencyjne. Thabang Makwetla, premier prowincji Mpumalanga powiedział na konferencji prasowej że Mbombela Stadium będzie jedynym stadionem tego rodzaju w prowincji Mpumalanga.

Podział miejsc stadionu[edytuj | edytuj kod]

Trybuny stadionu zostały tak zaprojektowane, by każdy widz doskonale widział wszystko co się dzieje na boisku, bez przeszkadzania kibicom z wyższych rzędów. Miejsca siedzące są rozmieszczone na trzech trybunach; najniższa ma 21000 miejsc, środkowa może pomieścić 4000, trzecia zaś –19000 kibiców.

Boisko[edytuj | edytuj kod]

Boisko do rugby będzie miało wymiary 100x70m, do piłki nożnej – 105x68m; będą one oświetlone reflektorami o sile 2200 luksów. Na boisku za zgodą FIFA miała zostać ułożona sztuczna murawa, ale ostatecznie zdecydowano się na naturalną.

Dach[edytuj | edytuj kod]

1450-tonowy dach o powierzchni 22 500 metrów kwadratowych jest w stanie przykryć 95% miejsc siedzących. Dach jest umieszczony na wysokości 35 m nad boiskiem; połowa dachu jest przejrzysta, dzięki czemu naturalne światło będzie przenikać do wewnątrz. Dach jest podparty wspornikami na 30-metrowych modułach przymocowanych do stalowych pylonów (żyraf). Do stalowych pylonów zostały dodane balasty z betonu, by zminimalizować odchyły w razie wystąpienia silnych wiatrów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]