Medycyna morska i tropikalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Medycyna morska i tropikalna – dział medycyny zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób związanych z pracą na morzu, np. w rybołówstwie, na statkach towarowych lub pasażerskich, okrętach marynarki wojennej i innych jednostkach pływających), oraz w stoczniach i portach), obejmując takie zagadnienia jak: regulacje prawne, bezpieczeństwo i higiena pracy na statkach, radioporadnictwo, transport chorych na morzu, ekspozycja zawodowa, patologia zawodowa, choroba morska, ratowanie rozbitków, opieka lekarska przy pracach podwodnych, czynniki psychiczne związane z pracą na statku, orzecznictwo, nadzór sanitarny w portach morskich, a także profilaktyką, rozpoznawaniem i leczeniem chorób występujących w strefach zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Twórcą dziedziny medycyny tropikalnej był Patrick Manson, założyciel Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej[potrzebny przypis].

Pionierem medycyny morskiej i tropikalnej w Polsce był Józef Jakóbkiewicz[1]. W Polsce jest to specjalizacja lekarska[2], a konsultantem krajowym w tej dziedzinie jest od 18 sierpnia 2020 jest dr hab. n. med. Wacław Nahorski, zaś właściwymi towarzystwami lekarskimi są: Polskie Towarzystwo Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży, a także Polskie Towarzystwo Medycyny i Techniki Hiperbarycznej. W ramach Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej[3]:

Drugim ośrodkiem referencyjnym w Polsce jest oddział kliniczny chorób tropikalnych i pasożytniczych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, prowadzony przez Katedrę i Klinikę Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych Wydziału Medycznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W ograniczonym zakresie dziedziną zajmują się także ośrodki kliniczne chorób zakaźnych w Szczecinie, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Białymstoku i we Wrocławiu, a także Wojskowy Instytut Medyczny, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny oraz Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii im. gen. Karola Kaczkowskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A. Brodniewicz, Józef Jakóbkiewicz M.D., pioneer of maritime and tropical medicine in Poland, „Bulletin of the Institute of Maritime and Tropical Medicine in Gdynia”, 31 (1–2), 1980, s. 5–13, PMID7004549 (ang.).
  2. Program specjalizacji w dziedzinie medycyny morskiej i tropikalnej (moduł podstawowy i moduł specjalistyczny) dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia, lub tytułu specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, 2018-11-13. [dostęp 2021-05-28].
  3. Konsultanci krajowi. Ministerstwo Zdrowia. [dostęp 2021-05-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]