Mehmed (syn Sulejmana Wspaniałego)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mehmed
ilustracja
książę (şehzade) osmański
Dynastia

Osmanowie

Data i miejsce urodzenia

1521
Stambuł

Data i miejsce śmierci

1543
Manisa

Ojciec

Sulejman Wspaniały

Matka

Roksolana

Żona

Esmahan Baharnaz

Dzieci

Hümaşah Sultan, Şehzade Yusuf

Mehmed, Şehzade Mehmed (ur. ok. 1521, zm. 1543) – książę (şehzade) osmański, pierwszy syn Sulejmana Wspaniałego i sułtanki Roksolany. W latach od 1541 do 1543 sandżakbej Manisy, po tym gdy jego brat Mustafa został przeniesiony do Amasyi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1533 roku Sulejman wyznaczył swojego najstarszego syna Mustafę na stanowisko namiestnika Manisy. Manisa była tradycyjnie uważana za sandżak następcy tronu, a ten, który rządził w Manisie, miał największe szanse zostania następnym sułtanem imperium osmańskiego. W 1537 roku Mehmed przeprowadził szereg udanych operacji wojskowych na Węgrzech[1]. W 1541 roku Sulejman nieoczekiwanie wyznaczył Mehmeda na gubernatora Manisy, a Mustafę wysłał do Amasyi.

Wnętrze meczetu Şehzade

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

W 1543 roku Mehmed nagle umarł. Istnieją różne wersje przyczyny jego śmierci. Według niektórych historyków zmarł na czarną ospę[2], według innych opinii zmarł śmiercią naturalną[3]. Początkowo pochowano go w meczecie Bajazyda[4]. Później Sulejman Wspaniały wybudował kompleks meczetowy Şehzade (tur. Şehzade Camii) w Stambule dla upamiętnienia Mehmeda. W krótkim czasie został zbudowany grobowiec (türbe), do którego przeniesiono trumnę z ciałem Mehmeda, a nad trumną postawiono tron[4]. Kompleks został wzniesiony przez słynnego architekta Sinana w latach 1543–48.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Krótko przed śmiercią Mehmeda urodziła się jego jedyna córka Hümaşah Sultan. Trzykrotnie wychodziła za mąż, urodziła 6 synów i 5 córek. Umarła w wieku 52 lat i została pochowana razem z ojcem w türbe Şehzade[4]. Jego syn Yusuf, którego matką była Esmahan Baharnaz Sultan, miał zostać sułtanem po następcy tronu Mustafie, lecz w 1558 roku zmarł, otruty przez służącą Murada, syna Selima II. Rodzeństwo Mehmeda to Mihrimah, Selim II, Bayezid, Cihangir i Abdullah.

W kinematografii[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Шехзаде Мехмед на сайте all-generals.ru
  2. Öztuna, Yılmaz. Kanuni Sultan Süleyman. Babıali Kültür Yayınları, 2006. s. 174—189
  3. Uzunçarşılı, İsmail Hakkı (1951, yeni ed. 1998), Osmanlı Tarihi: İstanbul’un Fethinden Kanunî Sultan Süleyman'ın Ölümüne Kadar , Ankara: Türk Tarih Kurumu Yayınları
  4. a b c К. Филиппович Мавзолей Шехзаде в Стамбуле hierapolis-info.ru