Przejdź do zawartości

Selim II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Selim II
Ilustracja
Wizerunek herbu
Tugra Selima II
podpis
Sułtan Imperium Osmańskiego
Okres

od 1566
do grudzień 1574

Koronacja

1566

Poprzednik

Sulejman Wspaniały

Następca

Murad III

Dane biograficzne
Dynastia

Osmanowie

Data i miejsce urodzenia

28 maja 1524
Stambuł

Data i miejsce śmierci

12–15 grudnia 1574
Stambuł

Miejsce spoczynku

Hagia Sophia

Ojciec

Sulejman Wspaniały

Matka

Roksolana

Rodzeństwo

Mahmud, Mustafa, Raziye, Mehmed, Mihrimah, Abdullah, Bayezid, Cihangir

Żona

Nurbanu

Dzieci

Murad III, Ismihan, Gevherhan, Şah, Fatma, Abdullah, Osman, Mustafa, Mehmed, Cihangir, Mahmud

Selim II
Selim II spożywający wino

Selim II, Selim Opój, Selim Pijak (tur. Mest; ur. 28 maja 1524, zm. 1215 grudnia 1574) – sułtan z dynastii Osmanów, panujący w latach 1566–1574. Rozpoczął erę słabych, niezdolnych militarnie i politycznie sułtanów. Ogromny wpływ na niego miała jego pierwsza żona, Nurbanu. Był najmniej zdolnym z rodzeństwa i nałogowo pił.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem sułtana Sulejmana I Wspaniałego i Roksolany oraz ojcem Murada III.

Jako jedyny z braci ocalał z walk sukcesyjnych w ostatnich latach panowania ojca. Pozbawiony zdolności militarnych i talentów politycznych swych poprzedników na tronie, nie brał udziału w kampaniach wojennych. Sprawowanie władzy powierzył ministrom, z wielkim wezyrem Sokollu Mehmedem na czele, a sam oddawał się orgiom i zabawom (podobno zmarł wskutek uderzenia głową o posadzkę, gdy poślizgnął się w łaźni, goniąc po pijanemu nałożnicę).

W czasie panowania Selima II Osmanowie prowadzili wojny z Persją (Safawidami), Węgrami i Wenecją. W jego imieniu Sokollu Mehmed w 1568 zawarł w Konstantynopolu traktat pokojowy z Maksymilianem II Habsburgiem, w którym cesarz przystał na uiszczanie corocznego trybutu w wysokości 30 tysięcy dukatów. W okresie jego rządów nastąpiło pierwsze zetknięcie Osmanów z Carstwem Rosyjskim. W 1570, także w Konstantynopolu, zawarto traktat pokojowy z Iwanem Groźnym. Opanowanie Cypru (1570) spowodowało zawiązanie się antytureckiej koalicji państw europejskich, tak zwanej Ligi Świętej (powstałej z inicjatywy papieża Piusa V), w wojnie z którą wojska tureckie poniosły druzgocącą klęskę w bitwie morskiej pod Lepanto 7 października 1571.

Po rozpadzie koalicji chrześcijańskiej dzięki staraniom wielkiego wezyra Sokollu Mehmeda odbudowano flotę turecką i odzyskano z rąk francuskich Tunis. W 1573 podpisano traktat pokojowy z Republiką Wenecką, utrwalający tureckie panowanie na Cyprze.

Kultura masowa[edytuj | edytuj kod]

Selim II jest ważną postacią w tureckim serialu Wspaniałe stulecie. Ponieważ akcja dzieje się na przestrzeni wielu lat, grało go kilka osób w różnym wieku. W sezonie czwartym dorosłego Selima zagrał Engin Öztürk.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Małgorzata Hertmanowicz-Brzoza, Kamil Stepan: Słownik władców świata. Kraków: Zielona Sowa, 2005.