Selim II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Selim II
Sułtan Imperium Osmańskiego
ilustracja
wizerunek herbu
Tugra Selima II
Sułtan Imperium Osmańskiego
Okres panowania od 1566
do 12 listopada 1574
Koronacja 1566
Poprzednik Sulejman Wspaniały
Następca Murad III
Dane biograficzne
Dynastia Osmanowie
Data i miejsce urodzenia 28 maja 1524
Stambuł
Data i miejsce śmierci 12 listopada 1574
Stambuł
Miejsce spoczynku Hagia Sophia
Ojciec Sulejman Wspaniały
Matka Roksolana
Rodzeństwo Mahmud, Fatma Nur, Ahmed, Mustafa, Murad, Mehmed, Mihrimah, Abdullah, Bayezid, Raziye, Cihangir, Orhan, Nuriye Gül
Żona Afife Nurbanu

Selimiye

Dzieci Murad III,
Ismihan,
Gevherhan,
Şah,
Fatma,
Abdullah,
Osman,
Mustafa,
Mehmed,
Cihangir,
Mahmud
Selim II spożywający wino

Selim II zwany Mest, Selim Pijak (ur. 28 maja 1524; zm. 12 listopada 1574) – sułtan z dynastii Osmanów, panujący w latach 1566–1574. Selim Pijak rozpoczął erę słabych, niezdolnych militarnie i politycznie sułtanów. Miała na niego ogromne wpływy jego pierwsza żona Nurbanu. Najmniej zdolny z rodzeństwa. Teoria na temat jego śmierci mówi, że goniąc po pijanemu nałożnicę przewrócił się w łaźni (tur. hammamie) i uderzył głową o podłogę.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn sułtana Sulejmana I Wspaniałego i Roksolany, ojciec Murada III.

Jedyny z braci, który ocalał z walk sukcesyjnych w ostatnich latach panowania ojca. Pozbawiony zdolności militarnych i talentów politycznych swych poprzedników na tronie, nie brał udziału w kampaniach wojennych, sprawowanie władzy powierzył ministrom z wielkim wezyrem Mehmedem Sokollu na czele, poświęcając się orgiom i zabawom.

W czasie jego panowania Osmanowie prowadzili wojny z Persją, Węgrami i Wenecją. W jego imieniu Mehmed Sokollu zawarł traktat pokojowy z cesarzem Maksymilianem II Habsburgiem, na mocy którego cesarz przystał na uiszczanie corocznego trybutu w wysokości 30 tysięcy dukatów (Konstantynopol, 1568). W okresie jego rządów nastąpiło pierwsze zetknięcie Osmanów z Carstwem Ruskim. W 1570 roku w Konstantynopolu zawarto traktat pokojowy z Iwanem Groźnym. Opanowanie Cypru (1570) spowodowało zawiązanie się antytureckiej koalicji państw europejskich, tzw. Ligi Świętej (powstałej z inicjatywy papieża Piusa V), w wojnie z którą wojska tureckie poniosły druzgocącą klęskę w bitwie morskiej pod Lepanto 7 października 1571 roku.

Po rychłym rozpadzie koalicji chrześcijańskiej dzięki staraniom wielkiego wezyra Sokollu odbudowano flotę turecką i odzyskano z rąk francuskich Tunis. W 1573 podpisano traktat pokojowy z Wenecją, utrwalający tureckie panowanie na Cyprze.

Kultura masowa[edytuj | edytuj kod]

Selim II Pijak jest ważną postacią w tureckim hicie eksportowym Wspaniałe stulecie. Jako że akcja dzieje się na przestrzeni wielu lat, zagrało ją kilka osób w różnym wieku. W sezonie czwartym już dorosłego Selima zagrał Engin Öztürk. Dopóki ta postać nie dorosła, jej znaczenie było niewielkie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik Władców Świata. Małgorzata Hertmanowicz-Brzoza, Kamil Stepan. Wyd. Zielona Sowa, 2005..
Selim II