Metocyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Metocyna
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C13H18N2O
Masa molowa 218,29 g/mol
Wygląd szarawo-biały proszek
Klasyfikacja medyczna
Legalność w Polsce substancja psychotropowa grupy I-P

Metocyna (4-HO-MET) – organiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna z grupy tryptamin. Jest strukturalnym analogiem psylocyny, nieco przypomina ją także w działaniu.

Pierwszy raz została otrzymana przez Alexandra Shulgina. Opisał on jej działanie w swojej książce TiHKAL (Tryptamines I Have Known And Loved). Według Shulgina dawkowanie przy podaniu doustnym wynosi 10–20 mg, a czas odczuwania efektów to 4-6 godzin. Substancja (tak jak i inne tryptaminy) powoduje zniekształcenie odbioru bodźców – kolorów, dźwięków czy kształtów, przy niemal normalnej percepcji. Istnieje bardzo niewiele informacji na temat toksyczności metocyny, jej metabolizmu i właściwości farmakologicznych.

Od roku 2015 znajduje się w grupie I-P środków odurzających (obejmującej substancje psychotropowe o braku zastosowań medycznych i o dużym potencjale nadużywania, które są wyłączone z obrotu farmaceutycznego i mogą być używane jedynie w celu prowadzenia badań naukowych)[1].

Przypisy

  1. Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw. Dz. U. z 2015 r. poz. 875.

Linki zewnętrzne[edytuj]