Międzynarodówka Federacji Anarchistycznych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Międzynarodówka Federacji Anarchistycznych
International of Anarchist Federations
Logotyp / flaga
Mapa
Mapa regionów, w których działają federacje członkowskie MFA
Język roboczy

hiszpański, angielski, portugalski, niemiecki, grecki, francuski, białoruski, bułgarski, włoski, czeski, słowacki, esperanto

Utworzenie

1968

Strona internetowa

International of Anarchist Federations (Międzynarodówka Federacji Anarchistycznych) – międzynarodowa organizacja anarchistyczna zrzeszająca federacje anarchistyczne z różnych krajów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

IAF powstała na międzynarodowej konferencji anarchistycznej w Carrarze w 1968 z inicjatywy federacji anarchistycznych z Francji, Włoch i Hiszpanii oraz bułgarskiej federacji działającej na emigracji we Francji. Celem Międzynarodówki jest budowa międzynarodowych struktur anarchistycznych przeciwdziałających strukturom państwa i kapitalizmu, które obecnie mają ponadnarodowy charakter. Federacje wchodzące w skład Międzynarodówki uważają, że jest to konieczne dla koordynowania swoich działań i dążenia do wspólnych celów.

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

IAF utrzymuje również ścisłe kontakty z innymi organizacjami anarchistycznymi, takimi jak Międzynarodowe Stowarzyszenie Pracowników, zrzeszające anarchosyndykalistyczne związki zawodowe.

Działalność IAF opiera się na zasadach federalizmu, dobrowolnych porozumień i pomocy wzajemnej. Koordynuje ją Sekretariat Międzynarodowy organizacji (C.R.I.F.A. - Commission of Relations of the International of Anarchist Federations, Komisja Międzynarodówki Federacji Anarchistycznych ds. Kontaktów). Sekretariat jest prowadzony przez różne federacje na zasadzie rotacji.

Włoska federacja wydaje czasopismo "Umanità Nova"; francuska "Le Monde Libertaire", hiszpańska Federación Anarquista Ibérica czasopismo "Tierra y Libertad". W Wielkiej Brytanii wychodzą "Organise!" and "Resistance", a federacja czeska publikuje czasopismo "A-kontra".

Federacje członkowskie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]