Międzynarodowy Trybunał Wojskowy dla Dalekiego Wschodu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Siedziba Międzynarodowego Trybunału Wojskowego dla Dalekiego Wschodu w Tokio
Sala rozpraw MTWDW

Międzynarodowy Trybunał Wojskowy dla Dalekiego Wschodu – międzynarodowy trybunał do osądzenia zbrodni dokonanych przez przywódców i pozostałych obywateli Japonii podczas II wojny światowej.

Powstał 19 stycznia 1946 w Tokio. Państwami-założycielami były: Australia, Chiny, Francja, Holandia, Kanada, Nowa Zelandia, USA, Wielka Brytania i ZSRR. Później do porozumienia dołączyły Indie i Filipiny.

Statut Trybunału wyróżniał trzy kategorie zbrodni:

Przed Trybunałem o zbrodnie przeciwko pokojowi oskarżono 25 politycznych i wojskowych przywódców, z czego 7 skazano na karę śmierci, a 16 na karę dożywotniego więzienia.

Oskarżeni[edytuj]

Oskarżeni

Zarzut postawiono 28 oskarżonym, głównie oficerom wojskowym i przywódcom politycznym.

Przywódcy polityczni[edytuj]

Oficerowie (wojskowi)[edytuj]

Pozostali oskarżeni[edytuj]

Wyrok[edytuj]

Dwóch oskarżonych (Yosuke Matsuoka i Nagano Osami) zmarło z przyczyn naturalnych w trakcie procesu.

Sześciu oskarżonych skazano na karę śmierci przez powieszenie za zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko pokojowi i zbrodnie przeciwko ludzkości ("Klasa A", "Klasa B" i "Klasa C"):

Jeden oskarżony został skazany na karę śmierci przez powieszenie za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości ("Klasa B" i "Klasa C"):

Wyroki wykonano 23 grudnia 1948 w tokijskim więzieniu Sugamo.

Kolejnych szesnastu oskarżonych skazano na karę dożywotniego więzienia. Trzech z nich Koiso, Shiratori i Umezu) zmarło w więzieniu, a trzynastu pozostałych zwolniono przedterminowo w latach 1954-1956:

Shigenori Tōgō został skazany na karę pozbawienia wolności przez 20 lat i zmarł w więzieniu w 1949. Mamoru Shigemitsu został skazany na karę pozbawienia wolności przez 7 lat.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Lord Russell of Liverpool (Edward Frederick Langley Russell) Rycerze Bushido tłum. Tadeusz Wójcik, Warszawa 1961 (wznowienie 2004) ​ISBN 83-913460-5-6

Linki zewnętrzne[edytuj]