Miłachowo (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Miłachowo
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat kamieński
Gmina Kamień Pomorski
Strefa numeracyjna (+48) 91
Tablice rejestracyjne ZKA
SIMC 0777020
Położenie na mapie gminy Kamień Pomorski
Mapa lokalizacyjna gminy Kamień Pomorski
Miłachowo
Miłachowo
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kamieńskiego
Miłachowo
Miłachowo
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Miłachowo
Miłachowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Miłachowo
Miłachowo
Ziemia53°56′22″N 14°46′29″E/53,939444 14,774722

Miłachowoosada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Kamień Pomorski.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1360 roku kiedy stanowiła ona lenno rycerskie rodziny von Parlowów. W rękach tej rodziny wieś pozostała do pierwszej połowy XVIII wieku.

Nowym właścicielem majątku złożonego z dworu, folwarku i 3 zagród chłopskich został Wilhelm Boguslaw von Mellin. W 1750 roku majątek odziedziczył Henning Chrystian von Mellin. W 1768 roku właścicielem folwarku w drodze dziedziczenia został jego syn Gotthild von Mellin. Po jego śmierci, majątek odziedziczyły córki, które w 1804 roku sprzedały go Christianowi Bolzowi. Od tego czasu nastąpił okres częstej zmiany właścicieli folwarku. W 1828 roku majątek należał do Friedricha Mengdehla. Następnym właścicielem był Heinrich Dummstrey. W 1858 roku właścicielem folwarku był August Kunde. W 1870 roku jego majątek obejmował 822 morgi ziemi i 5 domów mieszkalnych. W 1892 roku folwark był własnością rodziny Gerberów. W latach 1914-1920 majątek stał się własnością Alexa Hilgendorffa. W 1928 roku folwark liczący 262 ha ziemi należał do rodziny Neitzke.

Po II wojnie światowej na terenie folwarku funkcjonowała Armia Czerwona. Następnie majątek wszedł skład Państwowego Funduszu Ziemskiego. W latach 1950-1952 utworzono PGR który wszedł w skład KPGR Wrzosowo.

Pałac[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości znajduje się dwór o powierzchni 560 m2 zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie był to budynek parterowy kryty dachem mansardowym. Pod koniec XIX wieku w fasadzie północnej budynek został wzbogacony trzema ryzalitami w stylu neogotyckim. Obecnie jest to budynek założony na rzucie prostokąta, od strony wschodniej krytej dachem naczółkowym dobudowano ganek, od strony południowej jest kryty dachem mansardowym, a od północnej dachem płaskim. W 1965 roku w budynku przeprowadzono remont, w wyniku którego zdemontowano ozdobne stiuki i piece kaflowe.

W sąsiedztwie znajduje się niewielki park dworski z XIX wieku połączony z sadem. Nieruchomość wystawiono na sprzedaż. Obiekt jest dostępny z zewnątrz. 5 stycznia 2016 roku pałac spłonął[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Notatka w: 24Kurier.pl z 5 stycznia 2016 roku: Spłonął zabytkowy dwór w Miłachowie w powiecie kamieńskim. Pożar 19-wiecznego zabytku gasiło 17 zastępów strażackich z pobliskich miejscowości.