Michael Hardie Boys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael Hardie Boys
Bill Clinton Michael Hardie-Boys.jpg
Michael Hardie Boys (L) podczas spotkania z Billem Clintonem w 1999
Data i miejsce urodzenia 6 października 1931
Wellington
Gubernator generalny Nowej Zelandii
Okres od 21 marca 1996
do 21 marca 2001
Poprzednik Catherine Tizard
Następca Silvia Cartwright
Odznaczenia
Order św. Michała i św. Jerzego

Michael Hardie Boys (ur. 6 października 1931 w Wellington) - nowozelandzki prawnik i polityk, w latach 1996-2001 gubernator generalny Nowej Zelandii.

Ukończył studia prawnicze, po czym podjął praktykę adwokacką. W 1980 uzyskał nominację sędziowską, a dziewięć lat później został awansowany na sędziego Sądu Apelacyjnego. W 1996 objął formalnie najwyższe w państwie stanowisko gubernatora generalnego. Pomimo stawianego osobom pełniącym ten urząd wymogu apolityczności, Sir Michael kilkakrotnie wywoływał kontrowersje, otwarcie wypowiadając się w bieżących sprawach. Na początku swojej kadencji sprzeciwił się pomysłowi ówczesnej minister ds. młodzieży, aby ułatwić młodym ludziom dostęp do antykoncepcji. Z kolei pod koniec swego urzędowania protestował przeciwko likwidacji nowozelandzkich wojsk przeciwlotniczych.

Po odejściu ze stanowiska przyjął zaproszenie władz Kiribati, aby zasiąść w Sądzie Najwyższym tego państwa, gdzie orzeka do dziś. W 2004 wyraził swój sprzeciw wobec pomysłów, aby Nowa Zelandia została republiką. W jednym z wywiadów powiedział na ten temat: "Nie naprawiajmy czegoś, co nie jest zepsute".

Herb Sir Michaela

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]