Michalina z Pesaro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Michalina Metelli)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błogosławiona
Michalina z Pesaro (OFM)
Michelina da Pesaro
Federico barocci, beata michelina 1.jpg
Data urodzenia 1300
Pesaro
Data śmierci 19 czerwca 1356
Pesaro
Czczona przez Kościół katolicki
Data beatyfikacji 13 kwietnia 1737 zatwierdzenie kultu)
przez Klemensa XII
Wspomnienie 19 czerwca

Michalina z Pesaro, wł. Michelina da Pesaro, także Michalina Metelli (ur. ok. 1300 w Pesaro we Włoszech, zm. 19 czerwca 1356 tamże) – tercjarka franciszkańska, mistyczka, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj]

Urodziła się w bogatej rodzinie hrabiowskiej. Była osobą pogodną i szczęśliwą. W wieku lat 12 została dobrze wydana za mąż za księcia Malatestę, który zmarł gdy Michalina miała 20 lat. Gdy zmarł jedyny syn, rozdała majątek[1] i zapragnęła wstąpić do klasztoru, na co nie pozwolili jej rodzice, którzy ją uwięzili, twierdząc, iż jest obłąkana. W końcu uzyskała ich pozwolenie, zrzekła się prawa do dziedziczenia i została tercjarką franciszkańską. Poświęciła się działalności na rzecz potrzebujących[1]. Odbyła pielgrzymkę do Jerozolimy by odwiedzić miejsca życia i męki Jezusa[2]. W trakcie podróży, na Kalwarii doświadczyła ekstazy, która odtąd stała się jej udziałem[1]. Zmarła 19 czerwca 1356 roku w opinii świętości.

Michalina została beatyfikowana w 1737 roku przez Klemensa XII. Patronuje miastu Pesaro, a jej relikwie znajdują się w miejscowym Sanktuarium Santa Maria delle Grazie[2]. W ikonografii przedstawiana jest, jako młoda franciszkańska tercjarka, klęcząca w ekstazie wśród nawałnicy, w kapeluszu pielgrzymim i laską pielgrzymią z tyłu.

Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest w dies natalis (19 czerwca).

Przypisy

  1. a b c Michalina z Pesaro. deon.pl. [dostęp 2016-11-30].
  2. a b Elisabetta Nardi: Beata Michelina (Metelli Malatesta) da Pesaro (wł.). 2002-03-12. [dostęp 2016-11-30].

Bibliografia[edytuj]