Michalina z Pesaro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiona
Michalina z Pesaro (OFS)
Michelina da Pesaro
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1300
Pesaro
Data i miejsce śmierci 19 czerwca 1356
Pesaro
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 13 kwietnia 1737 zatwierdzenie kultu)
przez Klemensa XII
Wspomnienie 19 czerwca

Michalina z Pesaro, wł. Michelina da Pesaro, także Michalina Metelli (ur. ok. 1300 w Pesaro we Włoszech, zm. 19 czerwca 1356 tamże) – tercjarka franciszkańska, mistyczka, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w bogatej rodzinie hrabiowskiej. Była osobą pogodną i szczęśliwą. W wieku lat 12 została dobrze wydana za mąż za księcia Malatestę, który zmarł gdy Michalina miała 20 lat. Gdy zmarł jedyny syn, rozdała majątek[1] i zapragnęła wstąpić do klasztoru, na co nie pozwolili jej rodzice, którzy ją uwięzili, twierdząc, iż jest obłąkana. W końcu uzyskała ich pozwolenie, zrzekła się prawa do dziedziczenia i została tercjarką franciszkańską. Poświęciła się działalności na rzecz potrzebujących[1]. Odbyła pielgrzymkę do Jerozolimy by odwiedzić miejsca życia i męki Jezusa[2]. W trakcie podróży, na Kalwarii doświadczyła ekstazy, która odtąd stała się jej udziałem[1]. Zmarła 19 czerwca 1356 roku w opinii świętości.

Michalina została beatyfikowana w 1737 roku przez Klemensa XII. Patronuje miastu Pesaro, a jej relikwie znajdują się w miejscowym Sanktuarium Santa Maria delle Grazie[2]. W ikonografii przedstawiana jest, jako młoda franciszkańska tercjarka, klęcząca w ekstazie wśród nawałnicy, w kapeluszu pielgrzymim i laską pielgrzymią z tyłu.

Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest w dies natalis (19 czerwca).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Michalina z Pesaro. deon.pl. [dostęp 2016-11-30].
  2. a b Elisabetta Nardi: Beata Michelina (Metelli Malatesta) da Pesaro (wł.). 2002-03-12. [dostęp 2016-11-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]