Michel Corrette

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michel Corrette

Michel Corrette (ur. 10 kwietnia 1707 - zm. 21 stycznia 1795) - francuski organista, kompozytor, autor podręczników do nauki gry na instrumentach muzycznych.

Corrette urodził się w Rouen w Normandii w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Jego ojciec Gaspard Corrette był organistą i kompozytorem. Od 1737 do 1780 roku Corrette służył jako organista w kolegium Jezuitów w Paryżu. Od 1780 roku był organistą na dworze księcia Angoulême.

Michel Corrette był bardzo płodnym kompozytorem. Oprócz koncertów organowych komponował dzieła sceniczne (Arlekin, Armida, Sąd Midasa), sonaty, pieśni, kantaty i utwory na klawesyn.

Poza komponnowaniem Corrette zajmował się edukacją muzyczną. Napisał ok. 20 podręczników nauki gry na różnych instrumentach: skrzypcach, wiolonczeli, fagocie, klawesynie, harfie, innych podręczników jak: l'Art de se perfectionner sur le violon (Sztuka gry doskonałej na skrzypcach), le Parfait Maître à chanter (Doskonały mistrz śpiewu), L′école d′Orphée (Szkoła Orfeusza) czy traktatu opisującego francuski i włoski styl gry na skrzypcach.