Michelozzo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michelozzo di Bartolommeo
Ilustracja
Data urodzenia

1396

Data śmierci

1472

Narodowość

włoska

Palazzo Medici

Michelozzo di Bartolommeo zw. Michelozzo Michelozzi (ur. 1396, zm. 1472) – włoski architekt i rzeźbiarz wczesnego renesansu, działający głównie we Florencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początkowo działał jako rzeźbiarz i współpracował z Donatellem i Agostino di Duccio. Stworzył m.in. nagrobek B. Aragazzi w katedrze w Montepulciano. Z czasem poświęcił się architekturze, projektując budowle dla rodu Medyceuszy. Dla nich stworzył willę Careggi, dwa dziedzińce w klasztorze San Marco oraz słynny pałac Medyceuszy.

Jego budowa rozpoczęła się w 1444 roku dla Cosima Medici. Trójkondygnacyjna fasada cechuje się nierówną wysokością kondygnacji. Dolną, najwyższą, zdobi rustyka. Środkowa, nieco niższa, jest boniowana, a górna odznacza się najniższą wysokością i ma gładkie lico muru. Budowlę wieńczy wydatny gzyms. Okna są zamknięte półkoliście, przedzielone kolumienką na pół. Wewnętrzny dziedziniec na planie kwadratu otoczony jest krużgankami. W Palazzo znajduje się także kaplica zw. Capella dei Magi z freskami Benozza Gozzolego i ołtarzem Fra Filippa Lippiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]