Midnight Commander

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Midnight Commander
menedżer plików
Interfejs programu
Interfejs programu
Autor społeczność
System operacyjny Linux/Unix, Windows[1]
Pierwsze wydanie 1999
Aktualna wersja stabilna 4.8.18 / 2 października 2016; 7 miesięcy temu
Licencja GNU GPL v3
Strona internetowa

Midnight Commander - należący do wolnego oprogramowania menedżer plików w systemach uniksowych. Midnight Commander przypomina Norton Commandera - bardzo podobny interfejs użytkownika, te same skróty klawiaturowe i klawisze funkcyjne.

MC jest wizualną powłoką, dzięki czemu wszystkie operacje można wykonać bez wpisywania poleceń, używając pseudograficznego interfejsu. MC pozwala na operowanie na plikach za pomocą myszki, klawiszy funkcyjnych (klawisze F1–F12 na klawiaturze) i kursora. TUI Midnight Commandera podzielony jest na dwie części (panele), a każda z nich wyświetla pliki bądź informacje o nich, co upraszcza operacje na nich (jak przenoszenie czy kopiowanie).

Cały interfejs użytkownika zbudowany jest w oparciu o tryb tekstowy, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z programu np. za pomocą klienta SSH itp.

Funkcjonalność[edytuj]

  • Podgląd i wyodrębnianie zawartości skompresowanych plików.
  • Zarządzanie prawami dostępu do plików i katalogów (chmod, chown).
  • Zintegrowany lekki edytor zwany mcedit, oferujący podświetlanie składni, automatyczne wcięcia, makra oraz prostą współpracę z innymi narzędziami.
  • Łączenie się z serwerami (FTP, FISH i SMB) z udostępnieniem ich zawartości w jednym z wybranych okien. Na tak podłączonym zdalnym systemie plików można przeprowadzać standardowe operacje (w zależności od typu połączenia) - przeglądanie, kasowanie i kopiowanie plików, zmiana uprawnień.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy