Przejdź do zawartości

Mikołaj (Sajama)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mikołaj
Dairoku Sajama
Biskup ramieński
Kraj działania

Japonia

Data i miejsce urodzenia

22 listopada 1914
Tajpej

Data i miejsce śmierci

26 sierpnia 2008
Sanmu

Miejsce pochówku ?
Biskup ramieński
Okres sprawowania

1996–2008

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia moskiewska

Śluby zakonne

1 września 1962

Diakonat

1956

Prezbiterat

1956

Chirotonia biskupia

9/10 grudnia 1967

podpis
Sukcesja apostolska
Data konsekracji

9/10 grudnia 1967

Miejscowość

Petersburg

Miejsce

Ławra Aleksandra Newskiego

Konsekrator

Nikodem (Rotow)

Współkonsekratorzy

Nikon (Fomiczow), Józef (Czernow), Bartłomiej (Gondarowski), Juwenaliusz (Pojarkow), Michał (Mudjugin), Gedeon (Dokukin)

Mikołaj, imię świeckie Sajama Dairoku (jap. 佐山ぺトル大麓; ur. 22 listopada 1914 w Tajpej, zm. 26 sierpnia 2008 w Sanmnu) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, z pochodzenia Japończyk.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się na Tajwanie w rodzinie japońskiego socjologa. Wkrótce po jego urodzeniu matka ze wszystkimi dziećmi przeniosła się do Miyazu w Japonii. Przyszły prawosławny hierarcha został ochrzczony w soborze Zwiastowania w Kioto, otrzymując na chrzcie imię Piotr. Następnie cała rodzina przeprowadziła się do Tokio. Tam Dairoku Sajama ukończył studia teologiczne, zaś w 1941 ukończył prawosławne seminarium duchowne przy soborze Zmartwychwstania Pańskiego w Tokio. Z powodu działań wojennych nie mógł kontynuować edukacji w zakresie teologii prawosławnej[1]. Dopiero w 1954 wyjechał do seminarium św. Włodzimierza w Nowym Jorku, prowadzonym przez Metropolię Amerykańską. W 1956 został tam wyświęcony na diakona, a następnie na kapłana. W 1959 duchowny wyjechał do Aten. Kolejne półtora roku spędził w różnych parafiach i klasztorach Grecji, w tym Athosu. W 1961, po powrocie do Japonii, przeszedł w jurysdykcję Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego[a]. W roku następnym udał się do ławry Troicko-Siergijewskiej i 1 września 1962 złożył w niej wieczyste śluby mnisze. W 1966 metropolita leningradzki i nowogrodzki Nikodem nadał mu godność archimandryty i mianował go dziekanem parafii japońskich uznających zwierzchność Patriarchatu Moskiewskiego[1].

9 lub 10 grudnia 1967 w soborze Trójcy Świętej w Ławrze Aleksandra Newskiego w Leningradzie został wyświęcony na biskupa Tokio i całej Japonii. W obrzędzie jako konsekratorzy wzięli udział metropolita leningradzki i nowogrodzki Nikodem, arcybiskup ałmacki i kazachstański Józef, biskupi archangielski i chołmogorski Nikon, tulski i bielowski Bartłomiej, zarajski Juwenaliusz, tichwiński Michał oraz smoleński i wiaziemski Gedeon[1]. Brał udział w pracach Światowej Rady Kościołów i w chrześcijańskim ruchu na rzecz pokoju[1].

W 1970, po nadaniu Japońskiemu Kościołowi Prawosławnemu statusu autonomicznego, został biskupem możajskim, wikariuszem eparchii moskiewskiej. Do 1986 był kierownikiem przedstawicielstwa patriarchy moskiewskiego w Tokio. Dwa lata wcześniej otrzymał godność arcybiskupią. W 1986 przeszedł w stan spoczynku. Dziesięć lat później ponownie został mianowany wikariuszem eparchii moskiewskiej z tytułem biskupa ramieńskiego. Żył w Japonii, w monasterze Mądrości Bożej w Sanmu. Zmarł w 2008[1].

  1. Struktury prawosławne w Japonii, założone i rozwijane przez misjonarzy rosyjskich, po II wojnie światowej zostały przyłączone do Metropolii Amerykańskiej, ówcześnie niekanonicznej.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Николай (Саяма). [dostęp 2012-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-21)].