Millefiori

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wazon w technice millefiori

Millefiori (z wł. „tysiąc kwiatów”; mille – tysiąc, fiori – kwiaty) – rodzaj wielokolorowego szkła artystycznego o wzorze kwiatowym[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Technika wytwarzania szkła mozaikowego znana jest od starożytności, a millefiori wytwarzali już w I wieku Rzymianie. Natomiast okres największego rozkwitu przypada na XV–XVI wiek. Nastąpiło to w przeważającej mierze za sprawą Marietty Barovier, która technikę wytwarzania millefiori doprowadziła do perfekcji. Marietta Barovier była córką Angelo Baroviera z Murano (położonej w pobliżu Wenecji wyspy, która słynęła z wyrobu szkła). Był on potomkiem jednego z najstarszych weneckich rodów szklarskich i wynalazcy cristallo, czyli szkła kryształowego[2].

W Polsce millefiori było wytwarzane w hucie „Józefina”[3] w Szklarskiej Porębie w XIX wieku[4].

Technologia[edytuj | edytuj kod]

Millefiori uzyskiwane jest przez wtapianie w szkło fragmentów wielobarwnych prętów szkła mozaikowego. Pręty natomiast powstają przez stopienie drobnych różnobarwnych szklanych nitek, dzięki czemu na przekroju powstają kolorowe wzory przypominające kwiaty lub gwiazdki. Uzyskane w ten sposób szklane pręty mogą być cięte na mniejsze bądź większe kawałki, które z kolei zostają wtopione w szkło całkowicie, tworząc równą powierzchnię, lub mogą lekko wystawać, tworząc na szkle małe ozdobne wypukłości[5].

Fragmenty pociętych prętów (mających w przekroju najczęściej motyw kwiatu lub gwiazdy, w zależności od ilości i od ułożenia kolorowych szklanych nitek) szczególnie nadają się do wyrabiania niewielkich ozdobnych przedmiotów; wykorzystywane są np. do ozdoby trzonków sztućców, do wyrobu koralików, wisiorków itp. Techniką millefiori wytwarzano m.in. wazy, wazony i dzbany.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik wyrazów obcych PWN. Warszawa: PWN, 1993. ISBN 83-01-08730-7.
  2. From the fourteenth to the seventeenth century: the Golden Age (ang.). [dostęp 2016-01-29].
  3. Historia hutnictwa szkła. [dostęp 2016-01-28].
  4. Encyklopedia Popularna PWN. Warszawa: PWN, 1982. ISBN 83-01-01750-3.
  5. Millefiori technique (ang.). [dostęp 2016-01-29].


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]