Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim 1978

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata
w narciarstwie alpejskim

Alpine skiing pictogram.svg
197619781980
29 stycznia - 5 lutego 1978
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Garmisch-Partenkirchen, RFN

25. Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim odbywały się od 29 stycznia do 5 lutego 1978 roku w Garmisch-Partenkirchen w RFN. W klasyfikacji medalowej zwyciężyła reprezentacja Austrii, która zdobyła też najwięcej medali (7, w tym 4 złote i 3 brązowe).

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Data Złoto Wynik Srebro Wynik Brąz Wynik
Zjazd 29 stycznia[1] Austria Josef Walcher 2:04,12 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Michael Veith 2:04,19 Austria Werner Grissmann 2:04,46
Slalom gigant 2 lutego[2] Szwecja Ingemar Stenmark 3:02,52 Liechtenstein Andreas Wenzel 3:04,56 Liechtenstein Willi Frommelt 3:04,75
Slalom 5 lutego[3] Szwecja Ingemar Stenmark 1:39,54 Włochy Piero Gros 1:40,20 Liechtenstein Paul Frommelt 1:40,47
Kombinacja 5 lutego[4] Liechtenstein Andreas Wenzel 2732,34 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Sepp Ferstl 2749,64 Stany Zjednoczone Pete Patterson 2752,28

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Data Złoto Wynik Srebro Wynik Brąz Wynik
Zjazd 1 lutego[5] Austria Annemarie Moser-Pröll 1:48,31 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Irene Epple 1:48,55 Szwajcaria Doris de Agostini 1:49,11
Slalom 3 lutego[6] Austria Lea Sölkner 1:24,85 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Pamela Behr 1:25,33 Austria Monika Kaserer 1:25,37
Slalom gigant 4 lutego[7] Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Maria Epple 2:41,15 Szwajcaria Lise-Marie Morerod 2:41,20 Austria Annemarie Moser-Pröll 2:41,90
Kombinacja 4 lutego[8] Austria Annemarie Moser-Pröll 2460,39 Liechtenstein Hanni Wenzel 2476,80 Francja Fabienne Serrat 2478,44

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Zjazd mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Reprezentacja Wynik Strata
FIS gold medal.png Josef Walcher  Austria 2:04,12
FIS silver medal.png Michael Veith  RFN 2:04,19 +0,07
FIS bronze medal.png Werner Grissmann  Austria 2:04,46 +0,34
4. Sepp Ferstl  RFN 2:04,49 +0,37
5. Peter Müller  Szwajcaria 2:04,77 +0,65
5. Franz Klammer  Austria 2:04,77 +0,65
7. Steve Podborski  Kanada 2:04,98 +0,86
8. Walter Vesti  Szwajcaria 2:06,13 +2,01
9. Władimir Makiejew  ZSRR 2:06,20 +2,08
10. Herbert Plank  Włochy 2:06,31 +2,19

Zjazd kobiet[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Reprezentacja Wynik Strata
FIS gold medal.png Annemarie Moser-Pröll  Austria 1:48,31
FIS silver medal.png Irene Epple  RFN 1:48,55 +0,24
FIS bronze medal.png Doris de Agostini  Szwajcaria 1:49,11 +0,80
4. Marie-Theres Nadig  Szwajcaria 1:49,64 +1,33
5. Cindy Nelson Stany Zjednoczone USA 1:50,26 +1,95
6. Evi Mittermaier  RFN 1:50,42 +2,11
7. Brigitte Totschnig  Austria 1:50,47 +2,16
8. Martina Ellmer  Austria 1:50,89 +2,58
9. Irmgard Lukasser  Austria 1:50,93 +2,61
10. Monika Bader  RFN 1:51,04 +2,73

Gigant mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Reprezentacja Wynik Strata
FIS gold medal.png Ingemar Stenmark  Szwecja 3:02,52
FIS silver medal.png Andreas Wenzel  Liechtenstein 3:04,56 +2,04
FIS bronze medal.png Willi Frommelt  Liechtenstein 3:04,75 +2,23
4. Heini Hemmi  Szwajcaria 3:04,87 +2,35
5. Phil Mahre Stany Zjednoczone USA 3:04,94 +2,42
6. Hans Enn  Austria 3:05,27 +2,75
7. Peter Lüscher  Szwajcaria 3:06,13 +3,61
8. Pete Patterson Stany Zjednoczone USA 3:06,82 +4,30
9. Cary Adgate Stany Zjednoczone USA 3:07,10 +4,58
10. Bruno Nockler  Włochy 3:07,20 +4,68

Gigant kobiet[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Reprezentacja Wynik Strata
FIS gold medal.png Maria Epple  RFN 2:41,15
FIS silver medal.png Lise-Marie Morerod  Szwajcaria 2:41,20 +0,05
FIS bronze medal.png Annemarie Moser-Pröll  Austria 2:41,90 +0,75
4. Irene Epple  RFN 2:42,02 +0,87
5. Hanni Wenzel  Liechtenstein 2:42,43 +1,28
6. Fabienne Serrat  Francja 2:42,83 +1,68
7. Ursula Konzett  Liechtenstein 2:42,84 +1,69
8. Perrine Pelen  Francja 2:43,38 +2,23
9. Erika Hess  Szwajcaria 2:44,25 +3,10
10. Christa Zechmeister  RFN 2:44,89 +3,74

Slalom mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Reprezentacja Wynik Strata
FIS gold medal.png Ingemar Stenmark  Szwecja 1:39,54
FIS silver medal.png Piero Gros  Włochy 1:40,20 +0,66
FIS bronze medal.png Paul Frommelt  Liechtenstein 1:40,47 +0,93
4. Anton Steiner  Austria 1:40,74 +1,20
5. Mauro Bernardi  Włochy 1:42,20 +2,66
6. Christian Neureuther  RFN 1:42,74 +3,20
7. Toshihiro Kaiwa  Japonia 1:43,20 +3,66
8. Steve Mahre Stany Zjednoczone USA 1:43,76 +4,22
9. Torsten Jakobsson  Szwecja 1:44,16 +4,62
10. Peter Aelig  Szwajcaria 1:44,44 +4,90

Slalom kobiet[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Reprezentacja Wynik Strata
FIS gold medal.png Lea Sölkner  Austria 1:24,85
FIS silver medal.png Pamela Behr  RFN 1:25,33 +0,48
FIS bronze medal.png Monika Kaserer  Austria 1:25,37 +0,52
4. Perrine Pelen  Francja 1:25,67 +0,82
5. Fabienne Serrat  Francja 1:25,75 +0,90
6. Hanni Wenzel  Liechtenstein 1:26,09 +1,24
7. Lise-Marie Morerod  Szwajcaria 1:26,59 +1,74
8. Claudia Giordani  Włochy 1:26,87 +2,02
9. Christa Zechmeister  RFN 1:26,99 +2,14
10. Regine Mösenlechner  RFN 1:27,43 +2,58

Kombinacja mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Reprezentacja Wynik Strata
FIS gold medal.png Andreas Wenzel  Liechtenstein 2732,34
FIS silver medal.png Sepp Ferstl  RFN 2749,64 +17,30
FIS bronze medal.png Pete Patterson Stany Zjednoczone USA 2752,28 +19,94
4. Władimir Andriejew  ZSRR 2773,87 +41,53
5. Walerij Cyganow  ZSRR 2779,52 +47,18
6. Maciej Gąsienica Ciaptak  Polska 2800,48 +68,14
7. Alan Stewart  Wielka Brytania 2819,95 +87,61
8. Wojciech Gajewski  Polska 2843,74 +111,40
9. ? ?
10. ? ?

Kombinacja kobiet[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Reprezentacja Wynik Strata
FIS gold medal.png Annemarie Moser-Pröll  Austria 2460,39
FIS silver medal.png Hanni Wenzel  Liechtenstein 2476,80 +16,41
FIS bronze medal.png Fabienne Serrat  Francja 2478,44 +18,05
4. Kathy Kreiner  Kanada 2498,43 +38,04
5. Dagmar Kuzmanová  Czechosłowacja 2509,23 +48,84
6. Cindy Nelson Stany Zjednoczone USA 2511,63 +51,24
7. Martine Liouche  Francja 2525,21 +64,82
8. Torill Fjeldstad  Norwegia 2530,84 +70,45
9. Olga Charvátová  Czechosłowacja 2536,65 +76,26
10. Bente Dahlum  Norwegia 2545,34 +84,95

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Gold Medal.svg
złoto
Silver Medal.svg
srebro
Bronze Medal.svg
brąz
Medals world.svg
razem
1  Austria 4 - 3 7
2  Szwecja 2 - - 2
3  RFN 1 4 - 5
4  Liechtenstein 1 2 2 5
5  Szwajcaria - 1 1 2
6  Włochy - 1 - 1
7  Francja - - 1 1
 Stany Zjednoczone - - 1 1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]