Mitch Albom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mitch Albom
Ilustracja
Mitch Albom
Data i miejsce urodzenia 23 maja 1958
Passaic (New Jersey), New Jersey, USA
Narodowość amerykańska
Dziedzina sztuki literatura
Ważne dzieła
  • Wtorki z Morriem
  • Pięć osób, które spotykamy w niebie
podpis
Strona internetowa

Mitch Albom, właśc. Mitchell David Albom (ur. 23 maja 1958 w Passaic w stanie New Jersey w USA) – amerykański pisarz, dziennikarz sportowy, komentator radiowy i telewizyjny. Absolwent Akiba Hebrew Academy, Brandeis University i Columbia University.

Dziennikarz sportowy[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym miejscem pracy w jego dziennikarskiej karierze był nowojorski tygodnik „Queens Tribune”. Praca ta pozwoliła mu na rozpoczęcie nauki na Columbia University Graduate School of Journalism. Po ukończeniu studiów współpracował z m.in. „Sports Illustrated”, „GEO”, „The Philadelphia Inquirer” czy „The Fort Lauderdale News and Sun Sentinel”[1].

W 1985 Mitch Albom zdobył nagrodę Associated Press Sports Editor. Po tym sukcesie dołączył, jako felietonista sportowy, do redakcji „Detroit Free Press[2]. Pracując w Detroit, został jednym z najczęściej nagradzanych amerykańskich dziennikarzy sportowych[2].

Autor[edytuj | edytuj kod]

Popularność przyniosła mu książka Wtorki z Morriem (Tuesdays With Morrie) z 1997, która stała się światowym bestsellerem po wizycie autora w amerykańskim talk show Oprah Winfrey's show. Adaptacja filmowa książki z 1999 zdobyła cztery nagrody Emmy.

Jego następna książka Pięć osób, które spotykamy w niebie (The Five People You Meet In Heaven) (2003) również zdobyła uznanie czytelników, stając się kolejnym bestsellerem i doczekując się filmowej adaptacji w 2003 roku.

Najlepiej sprzedającą się książką Alboma okazała się Jeszcze jeden dzień (For One More Day) z 2006, przedstawiająca historię mężczyzny, który – pragnąc śmierci – spędził dzień ze swoją zmarłą przed ośmioma laty matką.

Jego książki sprzedały się na całym świecie w łącznym nakładzie przekraczającym 35 mln egzemplarzy[3].

Dotychczas zekranizowano jego cztery książki[4].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Książki sportowe[5][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Albom, Mitch David, (ang.), Pennsylvania Center for the Book, [dostęp: 2 czerwca 2014].
  2. a b Mitch Albom, (ang.), Famous Authors, [dostę: 2 czerwca 2014].
  3. Andy Regal, Tuesdays with Morrie Author Mitch Albom on The First Phone Call From Heaven, (ang.), The Wall Street Journal, 13 listopada 2013, [dostęp: 2 czerwca 2014].
  4. Mitch Albom, (pol.), Filmweb, [dostęp: 2 czerwca 2014].
  5. Sports books, (ang.), Mitch Albom, [dostęp: 2 czerwca 2014].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]