Mojka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mojka
Ilustracja
Widok na rzekę Mojka ze strony Zielonego Mostu na Newskim Prospekcie
Kontynent

Europa

Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Petersburg

Rzeka
Długość 5 km
Źródło
Miejsce Fontanka
Współrzędne

59°56′30,6″N 30°20′16,1″E/59,941833 30,337806

Ujście
Recypient Newa
Współrzędne

59°55′34,5″N 30°16′24,7″E/59,926250 30,273528

Położenie na mapie Petersburga
Mapa konturowa Petersburga, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Widok na rzekę Mojka i Most Pierwszych Inżynierów

Mojka (ros. Мойка) – skanalizowana rzeka o długości 5 km i szerokości 40 m, będąca odnogą Fontanki, przepływająca przez centrum Petersburga. Początkowo znana była pod iżorską nazwą Mja oznaczającą muł, błoto.

Wypływa z rzeki Fontanka, nieopodal Ogrodu Letniego; przepływa obok Pola Marsowego, przecina Newski Prospekt i Kanał Kriukowa, aby ostatecznie zakończyć swój bieg wpadając do Newy.

W bezpośrednim sąsiedztwie rzeki znajduje się wiele ważnych zabytków architektury z XVIII wieku, m.in.: Pałac Stroganowów, gmach Sztabu Generalnego, Pałac Jusupowa, Pałac Razumowskiego, Łuk Nowej Holandii, Zamek Michajłowski oraz ostatnie miejsce zamieszkania i muzeum Aleksandra Puszkina.

W 1711 roku car Piotr I Wielki polecił umocnić brzegi rzeki. W 1715 roku Kanał Kriukowa połączył Mojkę z Fontanką, co spowodowało naturalne oczyszczenie się tej pierwszej. Postanowiono wówczas zmienić nazwę z Mja na Mojka (ta druga nazwa ma związek z pochodzi od rosyjskiego przymiotnika oznaczającego "prać").

W 1736 roku wybudowano pierwszą drewnianą kładkę. Początkowo rzekę przecinały cztery mosty: Niebieski, Zielony, Żółty oraz Czerwony. Posiadający około 97 metrów szerokości Niebieski Most, obecnie ledwie widoczny z Placu Św. Izaaka, pozostaje w dalszym ciągu najszerszym mostem w całym mieście.

Obecnie na rzece znajduje się 15 mostów. Większość z nich posiada dużą wartość historyczną i artystyczną.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Канн П. Я. Прогулки по Петербургу: Вдоль Мойки, Фонтанки, Садовой. St. Petersburg, 1994.