Mollisia melaleuca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mollisia melaleuca
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

patyczniaki

Rząd

tocznikowce

Rodzina

Mollisiaceae

Rodzaj

Mollisia

Gatunek

Mollisia melaleuca

Nazwa systematyczna
Mollisia melaleuca (Fr.) Brunaud
J. d’hist. nat. Bordeaux et Sud-Ouest 2: 22 (1886)

Mollisia melaleuca (Fr.) Brunaud – gatunek grzybów z rodziny Mollisiaceae[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Mollisia, Mollisiaceae, Helotiales, Leotiomycetidae, Leotiomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten opisał w 1822 roku Elias Fries, nadając mu nazwę Peziza melaleuca. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę, nadał mu w 1886 r. Paul Brunaud, przenosząc go do rodzaju Mollisia[1].

Ma 7 synonimów nazwy naukowej. Niektóre z nich:

  • Mollisia echinicola (Sacc.) Mussat 1901
  • Tapesia melaleuca (Fr.) Rehm 1885[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owocnik

Apotecja o średnicy 0,5-1–2 mm, początkowo miseczkowate lub kielichowate, potem płaskie i pofalowane, często promieniście pomarszczone i pępówkowate, bez trzonu, o woskowatej konsystencji. Hymenofor o barwie od szarawej do popielatej, z wiekiem białawy do bladokremowego. Zewnętrzna strona szorstka, czarnobrązowa do czarniawej[3].

Cechy mikroskopowe

Subikulum utworzone z cylindrycznych, septowanych strzępek, czasem rozgałęzionych, o ścianach lekko pogrubionych, brązowych, o średnicy 3 µm. Worki cylindryczne do maczugowatych, lekko zakrzywione, z 8 zarodnikami w dwóch rzędach, ze sprzążką bazalną i aparatem apikalnym, amyloidalne, 40–56(60) x 5–6 µm. Parafizy nitkowate, stopniowo i nieco powiększone w kierunku wierzchołka, proste lub rozgałęzione u podstawy, z 2–3 przegrodami powyżej tego rozgałęzienia, z kilkoma gutulami różnej wielkości, często większymi w jednej trzeciej dolnej części, małymi w górnej jednej trzeciej. Mają wielkość 61–68 x (2)2,5–3,5 µm, i przewyższają worki o około 10 µm. Zarodniki wąsko elipsoidalne do podłużnie elipsoidalnych, proste do lekko zakrzywionych, z tendencją do tworzenia przegród po osiągnięciu dojrzałości, z kilkoma średniej wielkości gutulami, szkliste, 7–12 × 2–3,5 µm, średnio 9,1 × 2,4 µm, Q = 3,79. Ekscypulum zbudowane z dwóch rodzajów komórek; w warstwie zewnętrznej kulistych z pogrubioną ścianą, brązowych, do 20 µm średnicy; w warstwie wewnętrznej różnokształtnych, szklistych. Włosy brzeżne cylindryczne, czasami nieco powiększone w kierunku wierzchołka, septowane, brązowawe, stopniowo maczugowate do kulistych i ciemnobrązowe w kierunku podstawy na zewnętrznej powierzchni hymenium, o wymiarach do 50 × 4–5 µm[3].

Hymenofor pod działaniem KOH żółty do oliwkowego[3].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Znane jest występowanie Mollisia melaleuca w Ameryce Północnej, Europie i Azji[4]. Występuje również w Polsce[5].

Grzyb saprotroficzny występujący na pozbawionym kory drewnie drzew liściastych[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2023-08-08] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2023-08-08] (ang.).
  3. a b c d Roland Labbé, Mollisia melaleuca / Pézize noire et blanche [online], Mycoquébec.org, 2023 [dostęp 2023-08-08].
  4. Występowanie Mollisia melaleuca na świecie (mapa) [online], gbif [dostęp 2023-08-08] (ang.).
  5. Maria Alicja Chmiel, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów workowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany PAN, 2006, s. 79, ISBN 978-83-89648-46-4.