Mongkut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mongkut (Rama IV)
Ilustracja
Mongkut
podpis
Król Tajlandii
Okres

od 1851
do 1868

Poprzednik

Rama III

Następca

Chulalongkorn

Dane biograficzne
Dynastia

Chakri

Data urodzenia

18 października 1804

Data śmierci

18 października 1868

Ojciec

Rama IV

Matka

Sri Suriyendra

Rodzeństwo

m.in. Rama III

Dzieci

m.in. Chulalongkorn

Mongkut, Phra Chom Klao, Rama IV (ur. 18 października 1804, zm. 18 października 1868) – król Syjamu w latach 1851–1868.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z dynastii Chakri. Był synem Ramy II i Srisuriyendry. Bratem króla Syjamu, Ramy III.

W młodości uzyskał staranne wykształcenie i był przygotowywany do objęcia tronu. W wieku 12 lat został dowódcą armii królewskiej. W wieku 14 lat wybrał jednak stan duchowny i został buddyjskim mnichem. Wstąpił do klasztoru Mahathat i w wieku 20 lat otrzymał pełne święcenia. Wiele podróżował, opanował biegle język angielski i przez dłuższy czas utrzymywał kontakty z chrześcijańskimi misjonarzami.

W 1851 roku rada królewska wybrała go królem Syjamu. Świadomy zagrożeń jakie niósł kolonializm i imperializm europejski, Rama IV zdecydował się na gruntowne zmiany obyczajowe wśród Tajów. Wprowadził na swoim dworze europejską modę, upowszechnił wśród elit państwa znajomość języka angielskiego, otworzył Syjam na handel z państwami europejskimi oraz rozwinął z nimi stosunki dyplomatyczne.

Był pasjonatem astronomii. W pewnym okresie życia nawiązał romans z angielską guwernantką swoich dzieci Anną Leonowens. Związek ten stał się kanwą powieści Margaret Landon Anna i król Syjamu, która był inspiracją dla musicalu Oscara Hammersteina II i Richarda Rodgersa Król i ja oraz filmów fabularnych: Anna i król Syjamu (1946), Król i ja (1956), Anna i król (1999).