Maha Vajiralongkorn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maha Vajiralongkorn
Somdech Phra Boroma Orasadhiraj Chao Fah Maha Vajiralongkorn Sayam Makutrajakuman
ilustracja
Następca tronu Królestwa Tajlandii
Okres panowania od 28 lipca 1952
Książę Koronny Królestwa Tajlandii
Okres panowania od 28 grudnia 1972
Dane biograficzne
Dynastia Mahidol, Chakri
Data i miejsce urodzenia 28 lipca 1952
Bangkok
Ojciec Bhumibol Adulyadej
Matka Sirikit Kitiyakara
Żona 1. Soamsavali Kitiyakara
2. Yuvadhida Polpraserth
3. Srirasmi Akharaphongpreecha
Dzieci Bajrakitiyabha, Juthavachara, Vacharaesorn, Chakriwat, Vacharaesorn, Sirivannavari Nariratana, Dipangkorn Rasmijoti
Odznaczenia
Order Domowy Chakri (Tajlandia) Order Dziewięciu Drogocennych Kamieni I klasy (Tajlandia) Krzyż Wielki Orderu Chula Chom Klao (Tajlandia) Wielka Wstęga Orderu Białego Słonia (Tajlandia) Wielka Wstęga Orderu Korony Tajlandii Order Direkgunabhorn I klasy (Tajlandia) Order Ramkeerati (Tajlandia) Medal Chakra Mala (Tajlandia) Złoty Medal Króla Ramy IX Rajaruchiego (Tajlandia) Medal Tajskiego Czerwonego Krzyża I klasy (Tajlandia) Order Słonia (Dania) Krzyż Wielki Orderu Karola III (Hiszpania) Order Chryzantemy (Japonia) Order Domowy Trengganu (Malezja) Krzyż Wielki Klasy Specjalnej Orderu Zasługi RFN UK Royal Victorian Order ribbon.svg Krzyż Wielki Orderu Wojskowego Avis (Portugalia)

Maha Vajiralongkorn (ur. 28 lipca 1952 w Bangkoku) – jedyny syn króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja, obecny książę koronny Tajlandii i następca tronu.

Kariera wojskowa[edytuj]

W wieku 20 lat Vajiralonkorn został przeznaczony do objęcia tronu w przyszłości. Ukończył Royal Military College w Canberze w Australii. Następnie został oficerem w tajskiej armii. Szkolił się razem z wojskami amerykańskimi, brytyjskimi i australijskimi. Uzyskał kwalifikację pilota wojskowego i pilota helikoptera. Brał udział w w operacji wojskowej przeciw Komunistycznej Partii Tajlandii w latach 70. oraz operacjach przygranicznych w czasie rządów w Kambodży Czerwonych Khmerów.

W czasie służby w wojsku na rok przerwał szkolenie, by udać się do klasztoru buddyjskiego, zgodnie z tajskim zwyczajem.

Życie prywatne[edytuj]

Vajiralongkorn był trzykrotnie żonaty. W 1977 ożenił się z księżniczką Soamsavali Kitiyakara, z którą miał w roku następnym jedną córkę.

Pod koniec lat 70. rozpoczął związek z drugą kobietą, Sucharinee Polpraseth, mimo iż nie uzyskał rozwodu z żoną. Z Sucharinee miał czterech synów i jedną córkę. Rozwód uzyskał dopiero w lipcu 1993 i w kwietniu 1994 oficjalnie poślubił Sucharinee. Ich małżeństwo zakończyło się jednak w 1996, a Sucharinee wyjechała wraz z dziećmi do Wielkiej Brytanii, a następnie do USA.

Vajiralongkorn ożenił się po raz trzeci 10 lutego 2001 z Sirasmi Akharaphongpreecha. Ich małżeństwo nie było ujawniane publicznie aż do początku 2005. 29 kwietnia 2005 na świat przyszedł syn Vajiralongkorna, książę Dipangkorn Rasmijoti, który w przyszłości prawdopodobnie obejmie tron po ojcu.

Odznaczenia[edytuj]

Odznaczony m.in. duńskim Orderem Słonia w 2001 roku[1].

Przypisy

  1. Ordensdetaljer (duń.). borger.dk. [dostęp 2015-05-27].