Mordechaj Dawid Brandstaetter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mordechaj Dawid Brandstaetter
Data i miejsce urodzenia

1844
Brzesko

Data i miejsce śmierci

1928
Tarnów

Język

hebrajski

Dziedzina sztuki

literatura

Mordechaj Dawid Brandstaetter, także Brandstätter, Brandstädter[1] (ur. 1844 w Brzesku, zm. 1928 w Tarnowie) – żydowski pisarz tworzący w języku hebrajskim, maskil i przemysłowiec działający w Tarnowie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Mordechaj Dawid Brandstaetter urodził się w 1844 roku w Brzesku[2][3][4]. Otrzymał tradycyjne wykształcenie religijne m.in. w chederze[3]. Ze względu na zaaranżowane małżeństwo przeniósł się młodo do Tarnowa[2], gdzie kontynuował naukę, po czym zaangażował się w działalność przemysłową, z czasem zostając najważniejszym przedsiębiorcą w regionie[1]. Udzielał się również społecznie, należał do zarządu gminy żydowskiej w Tarnowie[1], był także asesorem sądowym[1][4].

Został zwolennikiem haskali[1], dzięki częstym podróżom w latach 1867–1868 do Warszawy poznał twórczość Abrahama Mapu, Izaaka Bera Lewinsona, Abrahama Bera Lebensohna i Jehudy Lejba Gordona[2]. W 1869 roku ukazały się jego pierwsze opowiadania na łamach periodyku „Ha-Szachar” redagowanego przez Pereca Smolenskina[2], w których satyrycznie przedstawiał postaci chasydów i cadyków[1]. W swoich utworach piętnował m.in. interesowność[1][4]. Z początkiem lat 90. XIX wieku odszedł od opowieści, w których przedstawiał oświeceniowych bohaterów przechytrzających tradycyjną społeczność przedstawioną w krzywym zwierciadle, na rzecz bardziej realistycznych opisów życia[2]. Z czasem jego utwory zaczęły także odzwierciedlać zainteresowanie autora ruchem syjonistycznym[1][2][4], nie popadając jednak w czystą propagandę ruchu[1][4].

W okresie I wojny światowej uciekł do Wiednia przez Pragę[2]. Po wojnie powrócił do Tarnowa, gdzie stracił przez konflikt zbrojny większość majątku[2]. Zaczął tworzyć aforyzmy[2][4], które w większości ukazały się na łamach nowojorskiego periodyku „Ha-Doar”[2]. Jego twórczość przełożono język polski, jidysz, rosyjski i angielski[1].

Zmarł w 1928 roku w Tarnowie[2].

Jego synem był nauczyciel i literat Michał Brandstätter[5], a wnukiem pisarz Roman Brandstaetter[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Rafał Żebrowski, Brandstaetter (Brandstätter, Brandstädter) Mordechaj Dawid, [w:] Polski słownik judaistyczny [online], delet.jhi.pl [dostęp 2023-06-04] (pol.).
  2. a b c d e f g h i j k l Oded Menda-Levy, Brandstetter, Mordekhai David [online], YIVO Encyclopedia [dostęp 2023-06-04] (ang.).
  3. a b Brandstaetter Mordechaj Dawid [online], Wirtualny Sztetl [dostęp 2023-06-04] (pol.).
  4. a b c d e f Mordechai Rabinson, Brandstaedter, Mordecai David, [w:] Encyclopaedia Judaica [online], Encyclopedia.com [dostęp 2023-06-04] (ang.).
  5. Brandstaetter Michał [online], Wirtualny Sztetl [dostęp 2023-06-04].