Przejdź do zawartości

Moron biały

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Moron biały
Morone americana[1]
(Gmelin, 1789)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

okoniokształtne

Podrząd

okoniowce

Rodzina

moronowate

Rodzaj

Morone

Gatunek

moron biały

Synonimy
  • Perca americana Gmelin, 1789
  • Roccus americanus (Gmelin, 1789)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Moron biały

Moron biały[3] (Morone americana) – gatunek ryby okoniokształtnej z rodziny moronowatych (Moronidae), opisywany wcześniej pod nazwą Roccus americanus, od której wywodzą się inne polskie nazwy zwyczajowe: skalnik biały[3] i rokiel srebrzysty[4]. Poławiany, głównie sportowo. W 2018 został uznany jednym z gatunków inwazyjnych stanowiących największe zagrożenie dla bioróżnorodności i ekosystemów w Europie[5].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Słone bagna, przybrzeżne wody słodkie i słone wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej: od rzeki świętego Wawrzyńca i Jeziora Ontario na północy do Północnej Karoliny na południu i Nowej Szkocji na wschodzie.

Cechy charakterystyczne[edytuj | edytuj kod]

Srebrzystobiała barwa, niekiedy o ciemniejszym odcieniu w zależności od środowiska i wielkości ciała. Długość ciała do 49,5 cm. Masa do 2,2 kg[6].

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Samica w czasie tarła trwającego około tygodnia składa do 140 tys. jaj, które zapładniane są zwykle przez kilku samców. Młode osobniki wylęgają się po sześciu dniach od zapłodnienia.

Znaczenie gospodarcze[edytuj | edytuj kod]

Poławiana gospodarczo na niewielką skalę. Połowy sportowe tego gatunku są dobrze rozwinięte u wybrzeży Karoliny i Wirginii. Mięso morona białego jest cenione ze względu na smak. Spożywane świeże[3]. Moron biały jest spotykany w dużych akwariach[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Morone americana, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Morone americana, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. a b c Stanisław Rutkowicz: Encyklopedia ryb morskich. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1982, s. 314. ISBN 83-215-2103-7.
  4. Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese: Polskie nazewnictwo popularne krągłouste i ryby - Cyclostomata et Pisces. Koszalin: Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie, 1991, s. 72.
  5. Roy et al.. Developing a list of invasive alien species likely to threaten biodiversity and ecosystems in the European Union. „Global Change Biology”, s. 1–17, 2018. DOI: 10.1111/gcb.14527. (ang.). 
  6. a b Morone americana. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. fishbase.org [dostęp 3 lutego 2013]