Mr. Zoob

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mr. Zoob
Mr Zoob - koncert.jpg
Mr. Zoob, 2005
Rok założenia 1983
Pochodzenie  Polska
Gatunek rock alternatywny, ska
Aktywność 1983-1986,
ponownie od 1993
Obecni członkowie
Waldemar Miszczor
Grzegorz Jóźwik
Arkadiusz Wójcik
Jacek Paprocki
Artur Orłowski
Radek Czerwiński
Byli członkowie
Tomasz "Tośka" Szeląg (zmarły)
Waldemar Lech-GILMUR
Jakub Grabski
Grzegorz Radzimski
Piotr Ortel (zmarły)
Marcin "Dzidzia" Zabrocki
Przemysław Śledź "Śledziuha"
Jerzy Charkiewicz
Grzegorz Rewers
Andrzej Donarski
Paweł Postaremczak
Łukasz Poprawski
Witold Poprawski
Paweł Tomaszewski

Mr. Zoob (inne wersje pisowni: Mr Zoob, Mr Z'OOB, Mr Z'oob) – polski zespół grający alternatywnego rocka, znany z takich utworów jak: "Kartka dla Waldka" i "Mój jest ten kawałek podłogi". Muzyka Mr. Zooba to mieszanka rocka, ska, reggae. Charakterystyczne brzmienie nadaje zespołowi charczący saksofon.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał w 1983 r. w Koszalinie. Pierwszy skład stanowili: Jakub Grabski (bas), Jacek Paprocki (gitara), Jerzy Charkiewicz (gitara), Waldemar Miszczor (perkusja, autor tekstów), Grzegorz Rewers (saksofon). Następnie Charkiewicza zastąpił na gitarze Waldemar Lech, dołączył także Andrzej Donarski – wokalista i gitarzysta grupy Zespół Parkinsona. Pierwszy występ odbył się w grudniu tegoż roku w studenckim klubie "Nurt". Zespół został zaproszony na sesję nagraniową pierwszego demo, a następie do zagrania na eliminacjach do Festiwalu w Opolu, czyli w OMPP (Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki). Zespół zdobył wiele nagród, m.in. Nagrodę Polskiego Radia, Tonpressu, Pagartu itd. Pierwszy duży koncert grupa zagrała w Hali Ludowej we Wrocławiu z zespołami Lady Pank, Klaus Mitffoch. Latem 1984 r. Mr. Zoob brał udział w FAMIE, w "Kabaretonie" Macieja Zembatego, a także w festiwalu w Jarocinie. Późną jesienią 1984 r. z zespołu odeszli: Andrzej Donarski i Jakub Grabski. Ich miejsce zajęli: basista Piotr Ortel i wokalista Grzegorz Radzimski. W 1985/1986 roku zespół nagrał materiał na pierwszą płytę To tylko ja. Następnie rozpadł się.

W 1993 r. zespół reaktywował się w zmienionym składzie. Do zespołu dołączył: Łukasz Poprawski-saksofon. W 1994 r.perkusistę Waldemara Miszczora zastąpił Tomasz "Tośka" Szeląg (z zespołu Gdzie Cikwiaty) a w 1995 do grupy dołączył saksofonista Marcin "Dzidzia" Zabrocki, z którymi zespół nagrał w 1998 r. drugą płytę zespołu Czego się gapisz?. W tym samym roku odbył się też benefis 15-lecia Mr. Zooba z udziałem zespołów Voo Voo i Raz, Dwa, Trzy. W roku 1998 odszedł z zespołu Jacek Paprocki i początkowo zespół grał z jednym gitarzystą - Gilmurem. W 2001 roku w miejsce Jakuba Grabskiego pojawił się Arkadiusz Wójcik-bas i dołączył Witold Poprawski-saksofon a w 2002 Paweł Tomaszewski-gitara,którego w 2004 roku zastąpił Przemysław Śledź-Śledziuha.W roku 2005 w zespole pojawił się ponownie Waldemar Miszczor (perkusja) i Paweł Postaremczak (saksofon),którego w roku 2008 zastąpił Artur Orłowski. Na początku 2007 zespół nagrał materiał na nową płytę zatytułowaną Moja głowa. Zawiera ona kilka starszych kompozycji w nowych aranżacjach oraz nowy materiał, który powstał w ciągu ostatnich dwóch lat, nieprezentowany wcześniej na koncertach. Płytę promuje singel "NieAmeryka" prezentujący nowe, odświeżone, nieco ostrzejsze brzmienie zespołu.

Przemysław Śledź odszedł z zespołu w grudniu 2008 r. i w jego miejsce ponownie wrócił do zespołu gitarzysta z pierwszego składu Jacek Paprocki. W czerwcu 2009 roku odszedł z zespołu Andrzej Donarski (wokalista), który założył razem z Przemysławem Śledziem nową formację "Mister z U.B." Ten nowy zespół uważa się również za kontynuatora tradycji Mr. Zoob i wykonuje jego repertuar.

W związku z odejściem części zespołu w drugiej połowie 2009 roku Mr. Zoob doświadczył istotnych zmian. Do grupy dołączyli: nowy wokalista - Radek Czerwiński oraz gitarzysta - Grzegorz Jóźwik. Obecnie trwają prace nad nowym albumem zapowiadanym na pierwszą połowę 2010 roku. Pierwszy singiel, "Dotykaj mnie", ukazał się 27 grudnia 2009 roku.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

 • "A ja się śmieję w głos" / "Yeti" (1984)
 • "Nie, nie kochaj mnie" / "Tylko jeden krok" (1985)
 • "Mój jest ten kawałek podłogi", "Krzysiek – Zdzisiek", "Zęby" (1996)
 • "Kto to jest" (2005)
 • "Dotykaj mnie" (2009)

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

 • Sztuka latania (1985) (Savitor SVT015) – tu znajdują się utwory: "Kawałek podłogi" i "Kartka dla Waldka"

Obecny skład[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • W latach 80-tych nazwa "Mr. Zoob" odczytywana była powszechnie jako zakamuflowanie "Mr. z UB", czyli "pan z UB". Odnosiło się to do działającej w PRL-u służby bezpieczeństwa, czyli komunistycznej policji politycznej, określanej potocznie "UB" (od Urzędu Bezpieczeństwa). Do tej interpretacji nawiązują również byli członkowie zespołu, Donarski i Sledź, którzy powołali projekt muzyczny "Mister z U.B." będący w ich rozumieniu kontynuacją działalności Mr. Zoob.[potrzebne źródło]
 • Utwór Mr. Zoob "Kartka dla Waldka" jest parodią, w której muzycy zakpili sobie z przyjaciela zespołu, poety i tekściarza Waldemara Chylińskiego. Pierwsza zwrotka piosenki:
Tramwaj przejechał mi przez śniadanie,
bezczelnie wjechał w mój dom
Przy stole zrobił sobie przystanek,
choć dotąd tu nie było go

jest trawestacją tekstu z wiersza Chylińskiego pt. Szary blues:

Przejeżdża mi tramwaj przez śniadanie
I wolno wjeżdża do głowy
Domy ulice domy i ludzie
Ranni powoli wsiadają i wysiadają[1]

Zespół nagrał piosenkę i wideoklip bez wiedzy poety, który usłyszał piosenkę dopiero w audycji telewizyjnej. Początkowo zdenerwowany z powodu domniemanego plagiatu, jak sam mówił, o mało nie spadł z krzesła, gdy usłyszał refren:

Nie gniewaj się, Waldek, ten "tramwaj" jest naprawdę twój, a reszta moja!
 • Utwór "Kawałek podłogi" powstał na podstawie scenariusza francuskiego filmu z 1973 roku pt. "Themroc". Film opowiadający o buncie przeciwko współczesnej cywilizacji i wyrażający sprzeciw wobec społeczeństwa dobrze wpisywał się w styl muzyczny uprawiany przez zespół.[potrzebne źródło]
 • Utwór "Krzysiek Zdzisiek" jest protestem zespołu przeciwko wygłaszanym publicznie wypowiedziom polityka Marka Jurka popierającego stosowanie kar cielesnych dla dzieci; aby uniknąć zarzutu zniesławienia, w refrenie znalazły się słowa Marek Jurek, Krzysiek Zdzisiek, Wojtek Rysiek.[potrzebne źródło]

Przypisy

 1. Waldemar Chyliński Zaproszenie do snu, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1985, ISBN 83-215-9206-6