Mroczna Wieża I: Roland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mroczna Wieża I: Roland
The Dark Tower I: The Gunslinger
Autor Stephen King
Typ utworu Fantasy, Literatura grozy, Western
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 10 stycznia 1982
Wydawca Donald M. Grant, Publisher, Inc.
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2002
Wydawca Wydawnictwo Albatros A.Kuryłowicz

Roland – pierwszy tom cyklu powieściowego Mroczna Wieża Stephen'a Kinga. Inspiracją dla serii był poemat Roberta Browninga Sir Roland pod Mroczną Wieżą stanął, a jej tematem przewodnim są przygody rewolwerowca Rolanda, poszukującego tytułowej Mrocznej Wieży.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Roland, ostatni rewolwerowiec Świata Pośredniego, ściga przez pustynię tajemniczego Człowieka w Czerni. Po wieloletnim pościgu jest coraz bliżej swego przeciwnika, lecz przejście pustyni stanowi wyzwanie nawet dla człowieka tak wytrzymałego jak Roland.

W drodze Roland wspomina czasy swej młodości, gdy sprowokowany przez czarownika Martena został rewolwerowcem w rekordowo młodym wieku 14 lat. Przywołuje także znacznie bliższe wspomnienia, o pobycie w miasteczku Tull, gdzie Człowiek w Czerni zgotował mu pułapkę rękami kaznodziei Sylvii Pittstone. Roland wyszedł ze starcia tylko lekko ranny, lecz podburzeni przeciwko niemu mieszkańcy miasteczka zostali przez niego zmasakrowani.

W końcu, skrajnie wyczerpany, rewolwerowiec dociera do zajazdu, gdzie spotyka Jake'a - chłopca który umarł w naszym świecie, lecz z woli Człowieka w Czerni umierając trafił do Świata Pośredniego. Roland wyrusza z chłopcem w dalszą drogę, lecz doścignięcie wroga jest dla niego ważniejsze nawet od życia nowego przyjaciela.

Wersja poprawiona[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku Stephen King zdecydował się wydać poprawioną wersję I tomu Mrocznej Wieży ze względu na niedociągnięcia wersji poprzedniej, które sam określił jako błędy wynikające z faktu, iż był on wtedy dopiero początkującym pisarzem. Styl, którym charakteryzował się "stary" Roland znacznie odbiegał od tego zaprezentowanego w następnych tomach. Ważne było również uporządkowanie fabuły, która momentami nie pasowała do całego cyklu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]