Ręka mistrza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ręka mistrza
Duma Key
Autor

Stephen King

Typ utworu

horror

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

22 stycznia 2008

Wydawca

Scribner

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

18 września 2008

Wydawca

Prószyński i S-ka

Przekład

Michał Juszkiewicz

Ręka mistrza (ang. Duma Key) – powieść Stephena Kinga z 2008 roku. W tym samym roku wydana również w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Edgar Freemantle, ojciec dwóch dorosłych córek oraz właściciel świetnie prosperującej firmy budowlanej, pewnego dnia ulega ciężkiemu wypadkowi. Uszkodzenie mózgu i amputacja prawej ręki sprawiają, że Edgar popada w ciężką depresję i miewa niekontrolowane napady furii. Gdy opuszcza go żona, mężczyzna planuje samobójstwo, jednak za radą psychiatry, doktora Xandera Kamena, Edgar przenosi się na odludną wyspę u wybrzeża Florydy, należącą do Elizabeth Eastlake. Tam w wynajętym domku oddaje się dawno zapomnianej pasji z dzieciństwa - rysowaniu i malowaniu.
Podczas powolnej rekonwalescencji na Duma Key Edgar zaprzyjaźnia się z Jeromem Wiremanem, prawnikiem i zarazem opiekunem sędziwej właścicielki wyspy. Jego talent zaczyna błyskawicznie nabierać coraz większych rozmiarów; obrazy stają się coraz lepsze, ale i przedstawiające posępne sceny. Jedna z nich - samotna dziewczynka w łódce, patrząca na opuszczony statek, jest wskazówką do przeszłości Elizabeth Eastlake. Edgar i Wireman stopniowo odkrywają, że osiemdziesiąt lat wcześniej na wyspie miały miejsce pełne grozy zdarzenia, a wyspą rządzą złe siły, które tylko czekają, by uwolnić je z uwięzi.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Edgar Freemantle[edytuj | edytuj kod]

Pięćdziesięcioletni właściciel firmy budowlanej. W wyniku wypadku traci prawą rękę i popada w ciężką depresję. Przeprowadzka na wyspę Duma Key ratuje go od kompletnego załamania psychicznego. Edgar odkrywa w sobie talent malarski, o którym nie miał pojęcia. Szybko orientuje się, że dzięki niemu może wprowadzać w życie sceny, które maluje. Jest szczerze oddany żonie i bardzo kocha obie córki.

Jerome Wireman[edytuj | edytuj kod]

Pięćdziesięcioletni prawnik, który w tym samym dniu stracił żonę i córkę. Ogarnięty rozpaczą postanowił popełnić samobójstwo strzelając sobie w głowę, jednak kula utknęła w mózgu nie zabijając go. Wireman zrezygnował z kolejnych prób odebrania sobie życia i przeniósł się na wybrzeże Florydy by objąć posadę opiekuna Elizabeth Eastlake. Na wyspie odkrywa, że zyskał zdolności telepatyczne. Mimo przeżytych cierpień jest człowiekiem pełnym odwagi, pogody ducha i inteligentnego poczucia humoru. Jest szczerze oddany Elizabeth, i szybko staje się najlepszym przyjacielem Freemantle'a.

Elizabeth Eastlake[edytuj | edytuj kod]

Sędziwa właścicielka wyspy Duma Key. Będąc dzieckiem uległa wypadkowi, w wyniku którego straciła na krótko zdolność mówienia. Odzyskała ją poprzez rysowanie i malowanie. Wkrótce niechcący obudziła demona, który od wieków leżał uśpiony na dnie morza, co spowodowało łańcuch przerażających i tragicznych wydarzeń.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]