Ręka mistrza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ręka mistrza
Duma Key
Autor Stephen King
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data I wyd. 22 stycznia 2008
Wydawca Scribner
Typ utworu horror
Data I wyd. polskiego 18 września 2008
Pierwszy wydawca polski Prószyński i S-ka
Przekład Michał Juszkiewicz
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Ręka mistrza (ang. Duma Key) – powieść Stephena Kinga z 2008 roku. W tym samym roku wydana również w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Edgar Freemantle, ojciec dwóch dorosłych córek oraz właściciel świetnie prosperującej firmy budowlanej, pewnego dnia ulega ciężkiemu wypadkowi. Uszkodzenie mózgu i amputacja prawej ręki sprawiają, że Edgar popada w ciężką depresję i miewa niekontrolowane napady furii. Gdy opuszcza go żona, mężczyzna planuje samobójstwo, jednak za radą psychiatry, doktora Xandera Kamena, Edgar przenosi się na odludną wyspę u wybrzeża Florydy, należącą do Elizabeth Eastlake. Tam w wynajętym domku oddaje się dawno zapomnianej pasji z dzieciństwa - rysowaniu i malowaniu.
Podczas powolnej rekonwalescencji na Duma Key Edgar zaprzyjaźnia się z Jeromem Wiremanem, prawnikiem i zarazem opiekunem sędziwej właścicielki wyspy. Jego talent zaczyna błyskawicznie nabierać coraz większych rozmiarów; obrazy stają się coraz lepsze, ale i przedstawiające posępne sceny. Jedna z nich - samotna dziewczynka w łódce, patrząca na opuszczony statek, jest wskazówką do przeszłości Elizabeth Eastlake. Edgar i Wireman stopniowo odkrywają, że osiemdziesiąt lat wcześniej na wyspie miały miejsce pełne grozy zdarzenia, a wyspą rządzą złe siły, które tylko czekają, by uwolnić je z uwięzi.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Edgar Freemantle[edytuj | edytuj kod]

Pięćdziesięcioletni właściciel firmy budowlanej. W wyniku wypadku traci prawą rękę i popada w ciężką depresję. Przeprowadzka na wyspę Duma Key ratuje go od kompletnego załamania psychicznego. Edgar odkrywa w sobie talent malarski, o którym nie miał pojęcia. Szybko orientuje się, że dzięki niemu może wprowadzać w życie sceny, które maluje. Jest szczerze oddany żonie i bardzo kocha obie córki.

Jerome Wireman[edytuj | edytuj kod]

Pięćdziesięcioletni prawnik, który w tym samym dniu stracił żonę i córkę. Ogarnięty rozpaczą postanowił popełnić samobójstwo strzelając sobie w głowę, jednak kula utknęła w mózgu nie zabijając go. Wireman zrezygnował z kolejnych prób odebrania sobie życia i przeniósł się na wybrzeże Florydy by objąć posadę opiekuna Elizabeth Eastlake. Na wyspie odkrywa, że zyskał zdolności telepatyczne. Mimo przeżytych cierpień jest człowiekiem pełnym odwagi, pogody ducha i inteligentnego poczucia humoru. Jest szczerze oddany Elizabeth, i szybko staje się najlepszym przyjacielem Freemantle'a.

Elizabeth Eastlake[edytuj | edytuj kod]

Sędziwa właścicielka wyspy Duma Key. Będąc dzieckiem uległa wypadkowi, w wyniku którego straciła na krótko zdolność mówienia. Odzyskała ją poprzez rysowanie i malowanie. Wkrótce niechcący obudziła demona, który od wieków leżał uśpiony na dnie morza, co spowodowało łańcuch przerażających i tragicznych wydarzeń.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]