Carrie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Carrie
ilustracja
Autor

Stephen King

Typ utworu

horror

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

1974

Wydawca

Doubleday

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1990

Wydawca

Iskry

Przekład

Danuta Górska

Carrie – pierwsza powieść Stephena Kinga, wydana w 1974 roku. Opowiada o nieśmiałej i odrzuconej przez towarzystwo licealistce posiadającej zdolności telekinetyczne. Powieść zapewniła początkującemu pisarzowi rozgłos i opinię autora tworzącego głównie horrory. Charakterystyczna głównie ze względu na styl; duża część książki napisana jest jako powieść epistolarna, prezentując listy, wycinki z gazet, artykuły i fragmenty książek.

Wielokrotnie wydawana w Polsce, nakładem wydawnictwa Iskry (1990), Prima (1996, 1998) oraz Prószyński i S-ka (2003, 2004, 2007).

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Główną bohaterką powieści jest młoda dziewczyna – Carrie White. Wychowywana jest przez samotną matkę – fanatyczkę religijną. W szkole jest nielubiana, inni młodzi ludzie dokuczają jej. Wraz z pierwszą miesiączką, dziewczyna odkrywa w sobie moce telekinetyczne (ma między innymi możliwość przesuwania przedmiotów za pomocą myśli, może częściowo kontrolować umysły innych osób). Za ich pomocą zaczyna szukać zemsty na prześladowcach.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Książka doczekała się kilku ekranizacji. W 1976 roku Brian De Palma zrealizował kinową adaptację powieści. Stała się ona klasyką kina grozy, a tytułową rolę zagrała Sissy Spacek. W filmie zadebiutował również John Travolta. Film doczekał się kontynuacji (Furia: Carrie 2) w 1999 roku.

Drugiej ekranizacji, tym razem telewizyjnej, dokonał w 2002 roku David Carson. Film początkowo miał być pilotem serialu, ale do realizacji kolejnych odcinków nie doszło i stał się samodzielną produkcją. Na podstawie książki powstał także broadwayowski musical.

W 2013 nakręcono trzecią ekranizację powieści, wyreżyserowaną przez Kimberly Peirce. W rolach głównych wystąpiły Chloë Grace Moretz jako Carrie White oraz Julianne Moore jako Margaret White. Film wszedł do kin w Stanach Zjednoczonych pod koniec września, a w Polsce 18 października 2013, w dystrybucji Forum Film Poland.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stephen King Carrie, Prószyński i S-ka, 2004