Przejdź do zawartości

Znalezione nie kradzione

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Znalezione nie kradzione
Finders Keepers
Autor

Stephen King

Typ utworu

kryminał

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

2015

Wydawca

Scribner

Pierwsze wydanie polskie
Wydawca

Albatros

Przekład

Rafał Lisowski

poprzednia
Pan Mercedes
(2014)
następna
Koniec warty
(2016)

Znalezione nie kradzione – powieść Stephena Kinga z 2015 roku[1]. Jest drugą częścią trylogii detektywistycznej o Billu Hodgesie, w 2014 roku wyszła pierwsza część zatytułowana Pan Mercedes[2], a w 2016 roku ukazała się ostatnia część cyklu o tytule Koniec warty[3]. Powieść opowiada historię detektywa Billa Hodgesa, który tym razem staje oko w oko z niezrównoważonym psychicznie mordercą – Morrisem Bellamym, który w szale zabija ulubionego pisarza tylko dlatego, że ten zrobił z jego ulubionego bohatera konformistę. Następnie wykrada z jego sejfu wszystkie pieniądze oraz notatki zawierające fabułę następnych powieści, które ukrywa w znanym tylko sobie miejscu. Jednak nie zdąża ich przeczytać, gdyż za inne przestępstwo, popełnione pod wpływem alkoholu, trafia do więzienia. Po latach jego łup odnajduje mały chłopiec – Pete Saubers (syn jednej z ofiar Pana Mercedesa), który jeszcze nie wie w jak wielkim niebezpieczeństwie znalazł się on i jego rodzina, gdyż po trzydziestu pięciu latach na wolność zostaje zwolniony warunkowo Morris Bellamy.

Polskie tłumaczenie zostało wydane przez Wydawnictwo Albatros w 2015[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Stephen King Shares a Few More Details on Finders Keepers and Honors the Victims of Mr. Mercedes - Dread Central [online], dreadcentral.com [dostęp 2024-04-26] [zarchiwizowane z adresu 2014-07-21].
  2. a b ZNALEZIONE NIE KRADZIONE - Stephen King - Wydawnictwo Albatros [online], www.wydawnictwoalbatros.com [dostęp 2020-07-09] (pol.).
  3. Polski tytuł powieści "End of Watch" oraz data jej premiery - Stephen King [online], stephenking.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).