Przejdź do zawartości

Christine (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Christine
Autor

Stephen King

Typ utworu

Horror

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

1983

Wydawca

Viking

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1992

Wydawca

Amber

Przekład

Arkadiusz Nakoniecznik

Christinepowieść grozy amerykańskiego pisarza Stephena Kinga z 1983. W Polsce wydana po raz pierwszy w 1992 przez wydawnictwo Amber i później trzykrotnie wznowiona (1998, 2004, 2008) przez Prószyński i S-ka pod tym samym tytułem.

Opis fabuły

[edytuj | edytuj kod]

Arnie Cunningham, zakompleksiony chłopak z amerykańskiego high-school nie ma lekkiego życia. Właściwie na każdym polu odnosi porażki – zarówno w szkole, gdzie nie odnosił sukcesów w nauce, a na dodatek doskwierała mu banda osiłków, jak i w życiu osobistym, gdyż ze względu na swój cherlawy wygląd nie ma powodzenia u dziewczyn.

Jego życie uległo zmianie od czasu, gdy pojawiła się w nim Christine – stary samochód marki Plymouth, który okazuje się żyć i kierować ludzkimi uczuciami. Arnie dostaje na jego punkcie obsesji – zaczyna zaniedbywać szkołę, rodzinę i przyjaciół, spędzając z Christine większość czasu. Początkowo wpływ Christine wydaje się nawet korzystny: chłopak zyskuje pewność siebie, a nawet jego wygląd ulega poprawie, dzięki czemu Arnie zdobywa miłość Leigh, koleżanki ze szkoły. Jednak wtedy samochód zaczyna pokazywać swoje prawdziwe oblicze.

Ekranizacja

[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie powieści powstał film z 1983 roku w reżyserii Johna Carpentera. W rolę głównego bohatera wcielił się Keith Gordon.