Christine (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: Christine (film).
Christine
Autor Stephen King
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data I wyd. 1983
Wydawca Viking
Typ utworu Horror
Data I wyd. polskiego 1992
Pierwszy wydawca polski Amber
Przekład Arkadiusz Nakoniecznik
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Christine – powieść amerykańskiego pisarza Stephena Kinga z 1983 roku, która stała się jedną z najbardziej znanych pozycji literatury grozy. W Polsce wydana po raz pierwszy w 1992 roku przez wydawnictwo Amber i później trzykrotnie wznowiona (1998, 2004, 2008) przez Prószyński i S-ka pod tym samym tytułem.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Arnie Cunningham, zakompleksiony chłopak z amerykańskiego high-school nie ma lekkiego życia. Właściwie na każdym polu odnosi porażki – zarówno w szkole, gdzie nie odnosił sukcesów w nauce, a na dodatek doskwierała mu banda osiłków, jak i w życiu osobistym, gdyż ze względu na swój cherlawy wygląd nie ma powodzenia u dziewczyn.

Jego życie uległo zmianie od czasu, gdy pojawiła się w nim Christine – stary samochód marki Plymouth, który okazuje się żyć i kierować ludzkimi uczuciami . Arnie dostaje na jego punkcie obsesji – zaczyna zaniedbywać szkole, rodzinę i przyjaciół, spędzając z Christine większość czasu. Początkowo wpływ Christine wydaje się nawet korzystny: chłopak zyskuje pewność siebie, a nawet jego wygląd ulega poprawie, dzięki czemu Arnie zdobywa miłość Leigh, koleżanki ze szkoły. Jednak wtedy samochód zaczyna pokazywać swoje prawdziwe oblicze...

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie powieści powstał film z 1983 roku w reżyserii Johna Carpentera. W rolę głównego bohatera wcielił się Keith Gordon.