Christine (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: Christine (film).
Christine
Autor Stephen King
Typ utworu Horror
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1983
Wydawca Viking
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1992
Wydawca Amber
Przekład Arkadiusz Nakoniecznik

Christine – powieść amerykańskiego pisarza Stephena Kinga z 1983 roku, która stała się jedną z najbardziej znanych pozycji literatury grozy. W Polsce wydana po raz pierwszy w 1992 roku przez wydawnictwo Amber i później trzykrotnie wznowiona (1998, 2004, 2008) przez Prószyński i S-ka pod tym samym tytułem.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Arnie Cunningham, zakompleksiony chłopak z amerykańskiego high-school nie ma lekkiego życia. Właściwie na każdym polu odnosi porażki – zarówno w szkole, gdzie nie odnosił sukcesów w nauce, a na dodatek doskwierała mu banda osiłków, jak i w życiu osobistym, gdyż ze względu na swój cherlawy wygląd nie ma powodzenia u dziewczyn.

Jego życie uległo zmianie od czasu, gdy pojawiła się w nim Christine – stary samochód marki Plymouth, który okazuje się żyć i kierować ludzkimi uczuciami. Arnie dostaje na jego punkcie obsesji – zaczyna zaniedbywać szkołę, rodzinę i przyjaciół, spędzając z Christine większość czasu. Początkowo wpływ Christine wydaje się nawet korzystny: chłopak zyskuje pewność siebie, a nawet jego wygląd ulega poprawie, dzięki czemu Arnie zdobywa miłość Leigh, koleżanki ze szkoły. Jednak wtedy samochód zaczyna pokazywać swoje prawdziwe oblicze...

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie powieści powstał film z 1983 roku w reżyserii Johna Carpentera. W rolę głównego bohatera wcielił się Keith Gordon.