Multikomunikator internetowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Multikomunikator internetowy – rodzaj komunikatora internetowego zawierającego w sobie metody komunikacji z użytkownikami wielu różnych komunikatorów. Gdy typowy komunikator umożliwia komunikację tylko między użytkownikami danego komunikatora tak multikomunikatory zapewniają komunikację z użytkownikami wielu komunikatorów. Przykładami mogą być AQQ, Digsby, Konnekt, Miranda IM, Pidgin (dawniej GAIM), Trillian, WTW, Nimbuzz, Fring – dwa ostatnie przeznaczone przede wszystkim na platformy mobilne.

Konflikty[edytuj | edytuj kod]

W rozwoju tej kategorii oprogramowania zauważa się tendencję do uniwersalizacji i praktycznie wszystkie liczące się komunikatory obsługują protokoły swoich konkurentów. Celem wprowadzenia obsługi protokołu konkurencyjnego programu jest skorzystanie z jego bazy klientów, dlatego niejednokrotnie prowadzi to do „wojen” komunikatorów.

Przykładem był konflikt między programami AIM firmy AOL i MSN Messenger Microsoftu. W Polsce przykładem tego rodzaju praktyk jest obsługa Gadu-Gadu przez AQQ oraz Tlen.pl. Jedynie ICQ nie wprowadzał nigdy obostrzeń w stosunku do programów wprowadzających obsługę jego protokołu.

Inne ujednolicone rozwiązania komunikacyjne[edytuj | edytuj kod]

Równolegle do upowszechniania się multikomunikatorów rozwijają się ujednolicone metody komunikacji takie jak protokoły Jabber/XMPP. Metody te obsługiwane powszechnie przez stare i nowe komunikatory zapewniają wzajemną komunikację użytkowników różnych komunikatorów. Dodatkowo obejmują możliwość korzystania z bramek pośredniczących w komunikacji z użytkownikami komunikatorów nie implementujących ujednoliconych metod komunikacji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]