Ventrilo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ventrilo
Ilustracja
Pierwsze wydanie 3 sierpnia 2002
Aktualna wersja stabilna 3.0.8
3.0.3 (Server)
System operacyjny OS X, Microsoft Windows (klient)
Microsoft Windows, Linux (serwer)
Rodzaj VoIP klient - serwer
Licencja oprogramowanie, Freeware
Strona internetowa

Ventrilooprogramowanie VOIP z klientami dla Microsoft Windows i OS X.

Użytkowanie[edytuj | edytuj kod]

Użytkownik instaluje klienta Ventrilo i łączy się z serwerem Ventrilo. Klient Ventrilo jest oprogramowaniem typu freeware. Dostępne są wersje dla Microsoft Windows i OS X, w przyszłości planowana jest wersja dla systemów operacyjnych opartych na jądrze Linuxa. Serwer jest dostępny dla Microsoft Windows, OS X, Linux, Kopi, Solaris, NetBSD i FreeBSD. Nie ma klienta dla Linuxa, ale może być używany klient dla MS Windows przy wykorzystaniu środowiska emulującego Wine.

Domyślna jakość dźwięku jest porównywalna z telefoniczną, lecz można ją polepszyć zmieniając kodek. Ventrilo obecnie wspiera głównie kodek GSM i Speex. Jednakże klient dla OS X nie jest w stanie stabilnie korzystać z większości serwerów z powodu braku obsługi szeroko używanego kodeka GSM.

Deweloperzy Ventrilo próbują utrzymać niskie użycie łączy, mimo to użytkownicy z łączem o niskiej przepustowości (np. połączenie wdzwaniane) mogą być zmuszeni do używania niskich ustawień.

Wersja i cechy[edytuj | edytuj kod]

Wersja 3.0.0 wydana została 14 listopada 2007 dla Windows i Mac OS X. Nowymi funkcjami były: możliwość wybierania kodeków per-channel (płatne serwery), możliwość definiowania skrótów składających się z dwu klawiszy w przeciwieństwie do wcześniejszego ograniczenia (jeden klawisz). Aktualizacja do 3.x.x jest obowiązkowa dla obu struktur, serwer i klient.

Historia i licencje[edytuj | edytuj kod]

W wersjach wcześniejszych aż do 2.1.2, każdy mógł prowadzić za darmo swój własny prywatny serwer, jednak nie mógł wynajmować miejsc innym osobom.

Zaczynając od wersji 2.2.0, darmowa wersja serwera ograniczona jest do 8 podłączonych jednocześnie klientów. By obsługiwać więcej niż 8 połączeń, wymagane jest albo wykupienie licencji dla „Pro” wersji serwera, lub wynajęcie serwera od usługodawcy licencjonowanego przez Ventrilo. Flagship posiada ograniczone „oficjalne licencje” dla legalnie zarejestrowanych korporacji z określonymi wymaganiami (ustawiania serwerów Prom poza zasięgiem większości lub wszystkich indywidualnych użytkowników).

Ceny mogą się wahać pomiędzy „oficjalnie licencjonowanymi” usługodawcami.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]