Jingle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jingle – rozszerzenie protokołu XMPP o możliwość multimedialnej komunikacji peer-to-peer z użyciem rozmów głosowych oraz komunikacji video. Jingle Signalling, zdefiniowany w dokumencie XEP-0166, zarządza połączeniami, zaś część odpowiedzialna za rozmowy głosowe (VoIP) nazywa się Jingle Audio i jest opisana w XEP-0167. Oba dokumenty mają obecnie (25 maja 2007) status eksperymentalny.

Jingle powstał z powodu braku odpowiedniej technologii dla XMPP. Jedyny otwarty protokół, który nadawał się do tego zadania, TINS, okazał się zbyt ograniczony. W wyniku kontaktów twórców TINS z twórcami komunikatora Google Talk okazało się, że oba zespoły zastosowały bardzo podobne rozwiązania i ich wysiłki zostały połączone. Na bazie tych doświadczeń z współpracy Google oraz XMPP Standards Foundation powstał Jingle.

Biblioteka libjingle używana w Google Talk do implementacji Jingle została opublikowana na liberalnej licencji BSD i może być łatwo zaimplementowana w dowolnym kliencie XMPP. Jednakże wersja protokołu Jingle zaimplementowana w libjingle nie jest do końca zgodna z wersją opublikowaną przez XMPP Software Foundation (nie jest zgodna z XEP-0166).

Pierwsze wdrożenie tej biblioteki obok Google Talk pojawiło się w Coccinella oraz w eksperymentalnej gałęzi komunikatora Psi pierwotnie pod nazwą Psi-jingle.

Wybrane klienty wspierające Jingle[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]