Google Talk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Google Talk
Logo Google Talk
Logo programu
Autor Google Inc.
Pierwsze wydanie 24 sierpnia 2005
Aktualna wersja stabilna 1.0.0.104
System operacyjny Android, Windows XP, 2000, Server 2003, Vista, 7, Mac OS X
Rodzaj komunikator internetowy
Licencja freeware
Strona internetowa

Google Talkkomunikator internetowy i usługa VoIP amerykańskiej firmy Google. Google Talk miał swoją premierę 24 sierpnia 2005. Wygląd programu (kolorystyka, układ tabel, czcionki) jest stylizowany na interfejs Gmaila. W 2013.r Google Talk został zastąpiony przez Google Hangouts.

Informacje techniczne[edytuj | edytuj kod]

Google Talk jest oparty na otwartym protokole Jabber/XMPP. Oznacza to, że można komunikować się z użytkownikami innych serwerów Jabbera. Od 18 stycznia 2006 można łączyć się z innymi serwerami Jabbera, a tym samym ze wszystkimi użytkownikami sieci Jabber/XMPP. Dzięki udostępnieniu przez Google biblioteki Libjingle na licencji BSD możliwe będzie łatwe wdrożenie komunikacji głosowej (VoIP) w standardzie Jingle między Google Talk a innymi komunikatorami.

Oryginalny program jest dostępny na systemach operacyjnych Microsoft Windows, Mac OS X, Android i iPhone Os. Użytkownicy innych platform mogą połączyć się z serwerami Google przy użyciu innych klientów Jabbera (np. Psi). Wtedy możliwe jest jedynie prowadzenie rozmów tekstowych. Należy jedynie wpisać odpowiednie dane w konfiguracji programów, które są podane na stronie Google Talk. Na tej samej witrynie widnieje także tabelka porównująca wybrane klienty pod względem dostępności na trzech systemach operacyjnych (MS Windows, Mac OS, Linux) oraz ceny. Program może być automatycznie aktualizowany poprzez serwer Google.

Aby korzystać z Google Talk należy posiadać konto Google.

W maju 2013 roku, firma Google ogłosiła, że zamierza zrezygnować z obsługi XMPP na rzecz Google+ Hangouts, z niektórymi lub wszystkimi interakcjami jest usuwany do maja 2014 roku[1].

Integracja z innymi produktami[edytuj | edytuj kod]

Google Talk na BlackBerrym

Przygotowana została również specjalna wersja aplikacji na urządzenia BlackBerry. Google Talk posiada swoje trzy wersje dostępne do użycia w przeglądarce internetowej.

  • Jedna jest oddana do użytku w internetowym interfejsie Gmaila,
  • Druga dostępna jest jako wtyczka do strony domowej Google.
  • Trzecia jest dostępna jako aplikacja Flash z oficjalnej witryny Google Talk. Posiada wbudowaną obsługę osadzonych filmów z YouTube oraz galerii zdjęć z serwisu Flickr.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Google Hangouts zastępuje Talka. [dostęp 2014-08-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]