Przejdź do zawartości

Muzeum Oręża Polskiego w Kiermusach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hofmanna w Kiermusach
Ilustracja
Jantarowy Kasztel – siedziba muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Tykocin

Adres

Kiermusy 12

Data założenia

2013

Zakres zbiorów

historia wojskowości, rekwizyty filmowe

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Oręża Polskiego w Kiermusach”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Oręża Polskiego w Kiermusach”
Położenie na mapie powiatu białostockiego
Mapa konturowa powiatu białostockiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Oręża Polskiego w Kiermusach”
Położenie na mapie gminy Tykocin
Mapa konturowa gminy Tykocin, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Oręża Polskiego w Kiermusach”
Ziemia53°12′32,220″N 22°42′45,562″E/53,208950 22,712656
Strona internetowa

Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hofmanna w Kiermusach – prywatne muzeum z siedzibą w Kiermusach koło Tykocina (powiat białostocki). Placówka ma siedzibę w „Jantarowym Dworze” – budynku wzorowanym na XVII-wieczny kasztelu, wchodzącym w skład kompleksu turystycznego „Kiermusy Dworek nad Łąkami”.

Muzeum zostało otwarte w maju 2013 roku[1]. W ramach ekspozycji prezentowane są eksponaty, związane z ekranizacjami powieści Henryka Sienkiewicza: „Krzyżacy”, „Pan Wołodyjowski”, „Potop” oraz „Ogniem i mieczem”. Część eksponatów stanowi rekwizyty z planów zdjęciowych trylogii w reżyserii Jerzego Hoffmana i została przekazana przez reżysera (stroje, repliki uzbrojenia). Ponadto w zbiorach znajdują się pamiątki archeologiczne i etnograficzne oraz numizmaty.

Na terenie muzeum znajduje się ekspozycja średniowiecznych narzędzi tortur (madejowe łoże, kołyska Judasza, maski hańby, beczki hańby, gilotyna, szafot i inne).

W muzeum odtworzono wnętrza z okresu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, dziedziniec zamkowy, izbę tortur oraz lochy. Zrekonstruowano również niektóre sceny z filmów.

Zwiedzanie muzeum jest możliwe w każdą letnią niedzielę, po uprzednim uzgodnieniu. Wstęp jest płatny. Poza sezonem letnim zwiedzanie odbywa się w każda pierwsza niedzielę miesiąca.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Muzeum Oręża Polskiego pod patronatem Jerzego Hoffmana. www.eventmapa.pl, 2013-05-17. [dostęp 2015-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-04)]. (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]