Muzeum Oręża Polskiego w Kiermusach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hofmanna w Kiermusach
Ilustracja
Jantarowy Kasztel – siedziba muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Tykocin

Adres

Kiermusy 12

Data założenia

2013

Zakres zbiorów

historia wojskowości, rekwizyty filmowe

Położenie na mapie gminy Tykocin
Mapa konturowa gminy Tykocin, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Oręża Polskiego w Kiermusach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Oręża Polskiego w Kiermusach”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Oręża Polskiego w Kiermusach”
Położenie na mapie powiatu białostockiego
Mapa konturowa powiatu białostockiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Oręża Polskiego w Kiermusach”
Ziemia53°12′32,220″N 22°42′45,562″E/53,208950 22,712656
Strona internetowa

Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hofmanna w Kiermusach – prywatne muzeum z siedzibą w Kiermusach koło Tykocina (powiat białostocki). Placówka ma siedzibę w „Jantarowym Dworze” – budynku wzorowanym na XVII-wieczny kasztelu, wchodzącym w skład kompleksu turystycznego „Kiermusy Dworek nad Łąkami”.

Muzeum zostało otwarte w maju 2013 roku[1]. W ramach ekspozycji prezentowane są eksponaty, związane z ekranizacjami powieści Henryka Sienkiewicza: „Krzyżacy”, „Pan Wołodyjowski”, „Potop” oraz „Ogniem i mieczem”. Część eksponatów stanowi rekwizyty z planów zdjęciowych trylogii w reżyserii Jerzego Hoffmana i została przekazana przez reżysera (stroje, repliki uzbrojenia). Ponadto w zbiorach znajdują się pamiątki archeologiczne i etnograficzne oraz numizmaty.

Na terenie muzeum znajduje się ekspozycja średniowiecznych narzędzi tortur (madejowe łoże, kołyska Judasza, maski hańby, beczki hańby, gilotyna, szafot i inne).

W muzeum odtworzono wnętrza z okresu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, dziedziniec zamkowy, izbę tortur oraz lochy. Zrekonstruowano również niektóre sceny z filmów.

Zwiedzanie muzeum jest możliwe w każdą letnią niedzielę, po uprzednim uzgodnieniu. Wstęp jest płatny. Poza sezonem letnim zwiedzanie odbywa się w każda pierwsza niedzielę miesiąca.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Muzeum Oręża Polskiego pod patronatem Jerzego Hoffmana. www.eventmapa.pl, 2013-05-17. [dostęp 2015-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-04)]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]