Mykoła Oniszczuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mykoła Oniszczuk
Data i miejsce urodzenia 26 października 1957
Dołyniwka
Minister sprawiedliwości Ukrainy
Okres od 18 grudnia 2007
do 11 marca 2010
Przynależność polityczna NU-NS
Poprzednik Ołeksandr Ławrynowicz
Następca Ołeksandr Ławrynowicz

Mykoła Wasylowycz Oniszczuk, ukr. Микола Васильович Оніщук (ur. 26 października 1957 w Dołyniwce w obwodzie żytomierskim) – ukraiński polityk, kandydat nauk prawnych, minister sprawiedliwości.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Uniwersytetu Kijowskiego. Pracował jako prawnik, pełnił funkcje wiceprezesa Związku Prawników Ukrainy i wiceprzewodniczącego Ukraińskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców. W latach 2001–2002 był doradcą premiera Anatolija Kinacha. Razem z nim założył Partię Przemysłowców i Przedsiębiorców Ukrainy, w której zajmował stanowisko zastępcy prezesa.

W 2004 należał do inicjatorów przejścia PPPU na stronę Wiktora Juszczenki. W 2002 (z listy Za Jedyną Ukrainę) i 2006 (z listy Naszej Ukrainy) uzyskiwał mandaty deputowanego do Rady Najwyższej. Gdy w 2007 Anatolij Kinach sprzymierzył się z Wiktorem Janukowiczem, Mykoła Oniszczuk odszedł do Ludowego Związku "Nasza Ukraina".

W wyborach parlamentarnych w tym samym roku został wpisany do drugiej dziesiątki listy Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona, uzyskując po raz trzeci mandat poselski. W grudniu 2007 został ministrem sprawiedliwości w rządzie Julii Tymoszenko. Funkcję tę pełnił do marca 2010.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]