Myszarka pamirska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Myszarka pamirska
Apodemus pallipes[1]
(Barrett-Hamilton, 1900)
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Rząd

gryzonie

Podrząd

myszokształtne

Nadrodzina

myszowe

Rodzina

myszowate

Podrodzina

myszy

Rodzaj

myszarka

Gatunek

myszarka pamirska

Synonimy
  • Apodemus wardi (Wroughton, 1908)
  • Micromys sylvaticus pentax Wroughton, 1908
  • Micromys sylvaticus wardi Wroughton, 1908
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Myszarka pamirska[3] (Apodemus pallipes) – gatunek gryzonia z rodziny myszowatych (Muridae), występujący w Azji Środkowej i Południowej[4].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Takson po raz pierwszy opisany naukowo w 1900 roku przez G. Barret-Hamiltona, pierwotnie jako podgatunek myszarki zaroślowej (A. sylvaticus, wcześniej Mus sylvaticus), później połączona w jeden gatunek z myszarką zielną (A. uralensis). Myszarka pamirska i zielna są filogenetycznie bliskie, lecz pierwsza jest większa, ma bledszy grzbiet i więcej bieli na brzuchu. Gatunki te współwystępują w Pamirze, A. pallipes jest spotykana dalej na południe. Zasięg myszarki pamirskiej marginalnie zachodzi na zasięg myszarki himalajskiej (A. gurkha), lecz pierwsza występuje przeważnie na większych wysokościach. W Kaszmirze jest sympatryczna z myszarką kaszmirską (A. rusiges); jest mniejsza od wspomnianych dwóch górskich gatunków myszarek. Jest bardzo podobna do myszarki stepowej (A. witherbyi)[4].

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Myszarka pamirska żyje górach Pamiru w Tadżykistanie i południowym Kirgistanie, w Hindukuszu i przyległych górach i wyżynach Afganistanu, w północnym Pakistanie i Indiach (na spornych terenach Dżammu i Kaszmiru) i dalej wzdłuż Himalajów po Nepal i prawdopodobnie Tybet (Chiny). Jest to gatunek górski, występuje na wysokościach od 1465 do 3965 m n.p.m., przeważnie powyżej 2440 m n.p.m.[4][2] Zamieszkuje górskie lasy iglaste i lasy rododendronów[2].

Zwierzę to ma grzbiet od bladobrązowego do brązowo-szarego, stronę brzuszną biało-szarą lub białą, bez plamy na piersi. Ogon ma długość równą lub większą od reszty ciała, rzadko osiąga 117 mm u dorosłych (u większości długość mieści się w zakresie 100-110 mm). Długość czaszki rzadko przekracza 27 mm; rząd zębów trzonowych ma długość 3,6-4,0 mm (najczęściej 3,8 mm)[4].

Populacja[edytuj | edytuj kod]

Myszarka pamirska występuje na dużym obszarze, niewiele wiadomo o jej populacji, ale przypuszczalnie ma dużą liczebność. Nie wiadomo czy występuje w obszarach chronionych. Nie są znane większe zagrożenia dla gatunku i jest on uznawany za gatunek najmniejszej troski, ale Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zaleca dalsze badania nad rozmieszczeniem geograficznym, liczebnością, historią i zagrożeniami[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Apodemus pallipes, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d S. Molur, Apodemus pallipes, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015, wersja 2015.4, DOI10.2305/IUCN.UK.2008.RLTS.T1906A8803094.en [dostęp 2015-12-03] (ang.).
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. a b c d Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Apodemus pallipes. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2015-12-03]