NEC Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy międzynarodowego konsorcjum. Zobacz też: inne znaczenia NEC.
NEC Corporation
Ilustracja
Państwo  Japonia
Siedziba Minato
Data założenia 1899
Forma prawna międzynarodowe konsorcjum
Prezes Kaoru Yano
Przewodniczący Rady Nadzorczej Hajime Sasaki
Zatrudnienie 143 327 (stan na 31 marca 2009)
brak współrzędnych
Strona internetowa

NEC Corporation (jap. 日本電気株式会社 Nippon Denki Kabushiki Gaisha) – japońskie konsorcjum z dziedziny informatycznej z siedzibą w Minato w Japonii. Firma produkuje sprzęt komputerowy, telekomunikacyjny, urządzenia elektroniczne i oprogramowanie, między innymi notebooki Versa oraz Lavie (na rynek japoński). Firma NEC stworzyła Earth Simulator, najszybszy superkomputer na świecie w tym czasie. NEC jest częścią Sumitomo Group oraz spółka publiczną notowaną na giełdach tokijskiej, NASDAQ i londyńskiej.

W roku 1980 NEC wyprodukował pierwszy DSP, NEC µPD7710. Przez ostatnie 5 lat NEC zajmował zawsze miejsce w pierwszej czwórce firm uzyskujących patenty w USA, średnio 1764 co roku.

Poprzednio firma nosiła nazwę Nippon Electric Company, Limited (jap. 日本電気株式会社 Nippon Denki Kabushikikaisha), która w roku 1983 uległa zmianie na obecnie używaną. Na terenie Japonii firma nadal jest znana pod dawną nazwą. NEC został założony przez Kunihiko Iwadare wraz z grupą współpracowników. Jeden z założycieli pochodził z USA. NEC wraz z Western Electric Company stał się pierwszym joint-venture z zachodnim kapitałem. Przedstawicielem Western Electric w zarządzie firmy NEC był Walter Tenney Carleton.

Firmy pod kontrolą NEC Corporation[edytuj | edytuj kod]

NEC-Mitsubishi Electronics Display of America Inc. (100% 31 marca 2005)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]