NU’EST

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
NU’EST
Ilustracja
NU’EST w 2012 podczas KCON
Rok założenia 2012
Pochodzenie Seul, Korea Południowa
Gatunek K-pop, dance-pop, R&B
Wydawnictwo muzyczne Pledis Entertainment
Ariola Japan (Japonia)
Powiązania Wanna One, Happy Pledis, NU’EST M, NU’EST W
Skład
JR
Aron
Baekho
Minhyun
Ren
Strona internetowa

NU’EST (Hangul: 뉴이스트, skrót od New Establish Style Tempo) – południowokoreański boysband k-popowy utworzony przez wytwórnię Pledis Entertainment w 2012 roku. Składa się z pięciu członków: JR, Aron, Baekho, Minhyun i Ren. Zespół zadebiutował 15 marca 2012 roku wydając pierwszy single album pt. Face[1].

Nazwa ich oficjalnego fanklubu to L.O.∧.E[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed debiutem[edytuj | edytuj kod]

Przed debiutem członkowie NU’EST wystąpili w wydawnictwach muzycznych swoich kolegów z wytwórni. Byli tancerzami w piosence „Wonder Boy” After School Blue i pojawili się w świątecznej piosence ich wytwórni – „Love Letter”[3]. Wydali także własny teledysk do „Love Letter” jako Pledis Boys[4]. JR pojawił się w teledysku do „Bangkok City” Orange Caramel i wystąpił w solowej piosence Uee – „Sok Sok Sok”. Baekho pojawił się w teledysku do „Play Ur Love” After School, a Minhyun wystąpił w teledysku do „Shanghai Romance” Orange Caramel.

JR, Minhyun, Aron i Ren pojawili się także u boku Lizzy z After School w reklamie New Balance. W czerwcu 2011 roku JR i Baekho pojawili się w programie Hello Counselor i zostali przedstawieni przez Kahi z After School jako dwaj członkowie nowej grupy. Zwróciło to uwagę widzów i stało się przedmiotem zainteresowania internautów[4]. W kwietniu 2012 roku Minhyun i Ren również zwrócili na siebie uwagę jako modele pokazu „Big Park” projektanta Park Yoon-so podczas F/W 2012–13 Seoul Fashion Week[5].

2012: Debiut z Face i Action[edytuj | edytuj kod]

NU’EST, 16 września 2012

NU’EST zadebiutowali wydając pierwszy single album pt. Face 15 marca 2012 roku[1]. Ich debiutancki występ odbył się w programie M Countdown tego samego dnia.

Grupa rozpoczęła nadawanie własnego reality show, Making of a Star: NU’EST Landing Operation, podczas okresu promocyjnego singla[6].

Kolejnym wydawnictwem był minialbum Action, który miał swoją premierę 11 lipca[7] i zostali ambasadorami Koreańskiego Stowarzyszenia Skautów[8]. Przez resztę roku NU’EST skupili się na ekspansji na światowy rynek, organizując imprezy w Japonii, Australii, innych częściach Azji i Stanach Zjednoczonych, w tym występując podczas KCON. W grudniu wystąpili w reklamie McDonald’s[9].

2013–2014: Hello, Sleep Talking, Re:BIRTH i debiut w Japonii[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2013 roku Baekho i Ren zagrali w serialu Jeon Woo-chi, u boku należącej to ich wytwórni, Uee[10]. Grupa powróciła z drugim minialbumem Hello (kor. 여보세요), 13 lutego[11]. Tego samego dnia odbył się ich pierwszy ekskluzywny koncert Show Time NU’EST Time[12]. W okresie promocyjnym członkowie wystąpili w programie SBS MTV Diary, wraz z zespołem Hello Venus[13]. W marcu NU’EST świętowali swoją pierwszą rocznicę koncertem w Japonii, pt. NU’EST Debut 1st Anniversary Live Show Time[14].

22 sierpnia wydali trzeci minialbum Sleep Talking (kor. 잠꼬대), z głównym singlem o tym samym tytule[15].

Aby uczcić 400. odcinek programu Show! Music Core w marcu 2014 roku, Ren wykonał piosenkę „Something” grupy Girl’s Day; obok Minhyuka BtoB, Seungjina z A-Jax i Hongbina VIXX[16].

9 lipca NU’EST wydali pierwszy album studyjny, zatytułowany Re: BIRTH, z głównym singlem „Good Bye Bye”[17]. 30 lipca ukazało się też pierwsze wydawnictwo w Japonii – kompilacja NU’EST BEST IN KOREA[18]. 5 listopada ukazał się pierwszy japoński singel „Shalala Ring”[19].

2015–2016: Promocje w Japonii, Q is. i Canvas[edytuj | edytuj kod]

27 lutego 2015 roku NU’EST wydali cyfrowy singel I’m Bad, a 15 marca jego fizyczną edycję limitowaną, z okazji trzeciej rocznicy. Baekho nie brał udziału nagraniu utworu tytułowego, ponieważ dochodził do siebie po operacji polipów strun głosowych, ale wystąpił w drugim utworze z wydawnictwa – „A Scene Without You” (kor. 나와 같은 차를 마시고 (A Scene Without You))[20][21]. 2 kwietnia Minhyun nagrał utwór „The Aftermath” (kor. 후유증) we współpracy z koreańską artystką niezależną Fromm[22]. 19 kwietnia Aron zakończył swoją pracę jako DJ w programie Music Access stacji Arirang. 3 maja grupa zorganizowała swój pierwszy showcase w Ameryce Północnej w Dallas, zorganizowany przez My Music Taste[23].

20 maja ukazał się drugi japoński singel „NA.NA.NA.Namida” (jap. NA.NA.NA.涙)[24]. 14 sierpnia Aron objął stanowisko DJ-a we własnym programie Aron's Hangout bloku SBS PopAsia[25]. 18 listopada NU’EST wydali swój pierwszy japoński album studyjny, Bridge the World, po wcześniejszym wydaniu utworów „Bridge the World”, „Cherry”, „Access to You” oraz „Eternal Rain”[26].

Czwarty minialbum, Q is., ukazał się 17 lutego 2016 roku, wraz z głównym singlem „Overcome” (kor. 여왕의 기사)[27]. Promowanie płyty rozpoczęli następnego dnia[28].

Kolejny minialbum, pt. Canvas, i towarzyszący mu singel „Love Paint (every afternoon)” ukazały się 29 sierpnia[29].

Po czterech latach od debiutu zespół otrzymał pierwszą nominację do nagrody w programie muzycznym The Show. 6 października ukazał się teledysk do piosenki „Daybreak” z płyty. Utwór ten był specjalnym utworem unitu, śpiewanym przez Minhyuna i JR’a[30].

2017–2018: Produce 101 Season 2 oraz NU’EST W[edytuj | edytuj kod]

Czterech członków zespołu, JR, Baekho, Minhyun i Ren, uczestniczyło w programie survivalowym Produce 101 Season 2 w pierwszej połowie 2017 roku[31]. Podczas uczestnictwa w programie wcześniej wydane albumy, w tym Q is. i Canvas, ponownie pojawiły się na południowokoreańskich rankingach albumów, odzwierciedlając nagły wzrost popularności grupy[32][33]. Po ostatnim odcinku Produce 101 Season 2 wcześniejsze wydawnictwa NU’EST ponownie weszły na listy muzyczne i ukazały się na Gaon Chart[34]. Zespół powrócił do programów muzycznych, aby promować swój singel „Hello” (wydany po raz pierwszy w 2013 roku) i zajął 11 miejsce w rankingu Inkigayo[35]. Program Produce 101 Season 2 zakończył się zwycięstwem jednego z czterech współzawodniczących członków – Minhyunem, który zajął dziewiąte miejsce i został członkiem projektowej grupy Wanna One. W ostatnim odcinku Baekho uplasował się na 13., JR na 14., a Ren na 20. miejscu. Ze względu na charakter kontraktu między członkami Wanna One a CJ E&M, Minhyun promował wyłącznie jako członek Wanna One do stycznia 2019 roku, po czym powrócił do NU’EST[36][37].

Po zakończeniu programu, JR i Ren zostali modelami firmy kosmetycznej Labiotte[38]. Następnie Baekho i Aron dołączyli do swoich kolegów z grupy w promowaniu marki. Ren dołączył do stałej obsady programu rozrywkowego Learning the Hard Way stacji JTBC[39]. Aron pojawił się na singlu Rainy „Loop”[40].

NU’EST kontynuowali promocję jako czteroosobowa specjalna podgrupa, NU’EST W, do czasu powrotu Minhyuna pod koniec stycznia 2019 roku[41].

Od 2019: Happily Ever After, The Table i The Nocturne[edytuj | edytuj kod]

Po powrocie NU’EST ogłosili przedłużenie umowy z Pledis Entertainment[42][43]. 15 marca wydali specjalny cyfrowy singel „Nolae jemog” (kor. 노래 제목) z okazji siódmej rocznicy ich debiutu[44].

3 kwietnia Minhyun wydał cyfrowy singel „Universe” jako przedpremierowy utwór z nadchodzącego albumu grupy[45]. Premierze utworu towarzyszył teledysk nakręcony w Budapeszcie i Mediolanie[46]. W dniach 12–14 kwietnia odbyły się pierwsze od sześciu lat solowe koncerty zatytułowane „Segno”, podczas których zagrali dla 36 tys. widzów[47]. 29 kwietnia został wydany szósty minialbum pt. Happily Ever After wraz z singlem „Bet Bet”, będący pierwszym wydawnictwem od trzech lat oraz ostatnią częścią serii Knight Series[48]. Album znalazł się na szczycie listy Gaon Album Chart. W maju NU’EST wydali oficjalne nagranie audio piosenki „Blessing”, która została nagrana jako kandydatka na ich debiutancką piosenkę w 2012 roku[49].

21 października grupa wydała siódmy minialbum The Table z głównym singlem „Love Me”[50]. Piosenka wygrała we wszystkich pięciu głównych programach muzycznych, co oznaczało również pierwsze zwycięstwo grupy od debiutu[51].

11 maja zespół wydał ósmy minialbum, pt. The Nocturne, wraz z głównym utworem „I'm in Trouble”[52]. Album znalazł się na szczycie tygodniowym listy albumów Gaon Chart[53]. „I'm in Trouble” zadebiutował również na 6 pozycji na liście Gaon Digital Chart[54].

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Pseudonim[55] Prawdziwe imię Data urodzenia Pozycja
Latynizacja Hangul Latynizacja Hangul
JR Kim Jong-hyun 김종현 1995-06-088 czerwca 1995 lider, główny raper, główny tancerz, wokal
Aron Aron Kwak /
Kwak Young-min
아론 콱 /
곽영민
1993-05-2121 maja 1993 prowadzący raper, prowadzący tancerz, wokal
Baekho 백호 Kang Dong-ho 강동호 1995-07-2121 lipca 1995 główny wokal
Minhyun 민현 Hwang Min-hyun 황민현 1995-08-099 sierpnia 1995 wokal prowadzący
Ren Choi Min-ki 최민기 1995-11-033 listopada 1995 wokal, maknae

Podgrupy[edytuj | edytuj kod]

NU’EST M[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2013 roku Pledis Entertainment ogłosiło utworzenie podgrupy NU’EST M, we współpracy z Yuehua Entertainment, ukierunkowanej na rynek chiński. W jej skład weszli wszyscy członkowie zespołu oraz nowy członek – Jason z Yuehua Entertainment[56]. Podgrupa była aktywna jedynie na chińskim rynku muzycznym. Podgrupa nagrała dwie piosenki: chińskie wersje singli „Face” i „Sleep Talking”. W 2014 roku umowa Pledis Entertainment z Yuehua Entertainment została rozwiązana, wskutek czego Jason opuścił grupę.

NU’EST W[edytuj | edytuj kod]

17 lipca 2017 roku Pledis Entertainment założyło NU’EST W. Grupa składała się z czterech członków NU’EST, promujących razem pod nieobecność Minhyuna (który wówczas promował się z Wanna One)[57]. NU’EST W wydali łącznie trzy minialbumy (W, Here; Who You i Wake; N) przed rozwiązaniem podgrupy w dniu 31 grudnia 2018 roku, wraz z powrotem Minhyuna.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia koreańska[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne
Minialbumy
Single CD
 • Face (2012)

Dyskografia japońska[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne
Kompilacje
 • NU’EST Best in Korea (2014)

Trasy i koncerty[edytuj | edytuj kod]

Rok Nazwa
2012 NU’EST „The 1st Face to Face”
2013 NU’EST Show Time In Seoul
NU’EST Debut 1st Anniversary Live Show Time
NU’EST L.O.Λ.E. TOUR
2014 NU’EST Debut 2nd Anniversary Live Show Time 2
NU’EST Japan Tour One L.O.∧.E
NU’EST Latinoamerica Tour
NU’EST Autumn Live
Re:Sponse Europe Tour
NU’EST Re:Birth In Thailand
2015 NU’EST Live Tour Show Time 3
NU’EST First Solo Show In Dallas
NU’EST Summer Vacation In Korea
NU’EST World Tour Concert RE:VIVE
NU’EST Japan Tour „Bridge the World”
NU’EST „Bridge the World Live”
2016 NU’EST Live Tour Show Time 4
2019 NU’EST 2019 CONCERT: SEGNO at Seoul, South Korea

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b FACE (kor.). melon.com. [dostęp 2019-05-21].
 2. NU’EST reveals official fanclub name (ang.). dkpopnews.net. [dostęp 2019-05-21].
 3. Happy Pledis 2012 `Love Letter` (kor.). melon.com. [dostęp 2019-05-21].
 4. a b 애프터스쿨 보이즈, 5인조 연말데뷔..팀명 미정 (kor.). star.mt.co.kr. [dostęp 2019-05-21].
 5. 뉴 이스트-민현-렌,'패션쇼 모델 됐어요' (kor.). osen.mt.co.kr. [dostęp 2019-05-21].
 6. 뉴이스트, 리얼리티 통해 매력 발산…‘女心’ 사수 작전 (kor.). sports.donga.com. [dostęp 2019-05-21].
 7. Action (kor.). melon.com. [dostęp 2019-05-21].
 8. NU’EST Becomes Honorary Ambassadors for the Korea Scout Association (ang.). mwave.interest.me. [dostęp 2019-05-21].
 9. 뉴이스트, 패스트푸드 광고 모델 발탁.."새로운 경험” (kor.). osen.mt.co.kr. [dostęp 2019-05-21].
 10. 뉴이스트 백호-렌, '전우치' 감초역활 톡톡 (kor.). asiae.co.kr. [dostęp 2019-05-24].
 11. THE SECOND MINI ALBUM `여보세요` (kor.). melon.com. [dostęp 2019-05-24].
 12. NU’EST to Hold Its First Exclusive Concert in February (ang.). mwave.interest.me. [dostęp 2019-05-24].
 13. 헬로비너스, SBS MTV '다이어리' 걸그룹 최초 출연 (kor.). etoday.co.kr. [dostęp 2019-05-24].
 14. NU′EST Celebrates First Anniversary with a Concert in Japan (ang.). mwave.interest.me. [dostęp 2019-05-24].
 15. THE 3rd MINI ALBUM 잠꼬대 (kor.). melon.com. [dostęp 2019-05-24].
 16. ‘음악중심’ 400회, 걸스데이 뛰어 넘을 보이스데이 결성 (kor.). tenasia.hankyung.com. [dostęp 2019-05-24].
 17. NU`EST The First Album `Re:BIRTH` (kor.). melon.com. [dostęp 2019-05-24].
 18. NU’EST BEST IN KOREA (jap.). Oricon. [dostęp 2019-05-24].
 19. Shalala Ring (jap.). Oricon. [dostęp 2019-05-24].
 20. Special Single `I`m Bad` (kor.). melon.com. [dostęp 2019-06-06].
 21. NU’EST Releases Special Single “I’m Bad” MV (kor.). soompi.com. [dostęp 2019-06-06].
 22. 후유증 (Feat. 민현 Of 뉴이스트) (kor.). melon.com. [dostęp 2019-06-06].
 23. NU’EST Announce First U.S. Concert (kor.). billboard.com. [dostęp 2019-06-06].
 24. NA.NA.NA.涙 (jap.). Oricon. [dostęp 2019-06-06].
 25. NU’EST's Aron to host his own SBS PopAsia radio show (kor.). sbs.com.au. [dostęp 2019-06-06].
 26. 【撮り下ろし&独占インタビュー】NU’EST① 1stアルバム『Bridge the World』をリリース!「僕たちの音楽で世界に橋をかけよう!」 (jap.). japanese.kpopstarz.com. [dostęp 2019-06-06].
 27. Q is. (kor.). melon.com. [dostęp 2019-06-06].
 28. 뉴이스트 ‘여왕의 기사’, 본격 ‘카툰돌’의 서막 (kor.). tenasia.hankyung.com. [dostęp 2019-06-06].
 29. The 5th Mini Album `CANVAS` (kor.). melon.com. [dostęp 2019-06-06].
 30. Watch: NU’EST Drops Totally Aesthetic MV For Unit Track “Daybreak” (ang.). soompi.com. [dostęp 2019-06-06].
 31. 뉴이스트 측 “‘프로듀스 101’ 출연 확정” (kor.). tenasia.hankyung.com. [dostęp 2019-06-09].
 32. NU'EST get massive popularity spike and re-enter Korean music charts (ang.). sbs.com.au. [dostęp 2019-06-09].
 33. '차트 역주행' 뉴이스트, 프로듀스 101 시즌2 통한 제 2의 전성기 (kor.). sporbiz.co.kr. [dostęp 2019-06-09].
 34. (‘프듀2’ 그 후③) ‘차트 역주행’ 뉴이스트, 꽃길 예약 (kor.). tenasia.hankyung.com. [dostęp 2019-06-09].
 35. 뉴이스트(NU’EST), ‘여보세요’로 ‘인기가요’ 11위 등극…‘명실상부한 역주행 곡’ (kor.). topstarnews.net. [dostęp 2019-06-09].
 36. YMC '프듀101' 시즌2 멤버들 계약 확정.."시즌1과 비슷"(공식) (kor.). star.mt.co.kr. [dostęp 2019-06-09].
 37. 프로듀스 101' 아이돌 시장 지각변동 이끌까 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2019-06-09].
 38. 뉴이스트 김종현-최민기, 화장품 모델 발탁 “깨끗한 이미지” (kor.). newsen.com. [dostęp 2019-06-09].
 39. 박준형·소유·소진·정기고·최민기, JTBC2 ‘사서고생’ 출연 (kor.). osen.mt.co.kr. [dostęp 2019-06-09].
 40. 오캬 레이나, 31일 솔로 컴백…뉴이스트 아론 피쳐링 (kor.). isplus.live.joins.com. [dostęp 2019-06-09].
 41. 뉴이스트 측 "4인 휴식→컴백 준비, 황민현 활동 지원" (kor.). osen.mt.co.kr. [dostęp 2019-06-09].
 42. 뉴이스트 5人, 플레디스와 재계약 체결 "더 성장한 모습 보여줄 것" (kor.). xportsnews.com. [dostęp 2020-02-20].
 43. NU’EST renews contract with Pledis (ang.). koreaherald.com. [dostęp 2020-02-20].
 44. '7주년' 뉴이스트, 3년만 완전체 컴백..화려한 귀환(공식) (kor.). star.mt.co.kr. [dostęp 2020-02-20].
 45. 넌 나의 유니버스..뉴이스트 컴백한 민현, 감성보컬의 취향저격 (kor.). sportalkorea.com. [dostęp 2020-02-20].
 46. "나만의 언어로" 황민현, 행복을 바라는 별의 노래 (kor.). hankookilbo.com. [dostęp 2020-02-20].
 47. 데뷔 7년만 '체조' 입성한 뉴이스트, 포기하지 않아 빛난 '꿈' (kor.). news1.kr. [dostęp 2020-02-20].
 48. NU'EST Makes Regal Return with 'Bet Bet': Watch the Music Video (ang.). billboard.com. [dostęp 2020-02-20].
 49. 뉴이스트 ‘데뷔 B곡’ 5일 음원 기습공개 ‘팬 깜짝 선물’ (kor.). sports.khan.co.kr. [dostęp 2020-02-20].
 50. The 7th Mini Album ‘The Table’ (kor.). melon.com. [dostęp 2020-02-20].
 51. 뉴이스트, 미니7집 'The Table' 활동 성료‥음방 5관왕 대미 장식 (kor.). heraldcorp.com. [dostęp 2020-02-20].
 52. 뉴이스트만의 야상곡…9년차의 과감한 변신 (kor.). joins.com. [dostęp 2020-07-02].
 53. '대세' 뉴이스트, 'The Nocturne' 가온차트 4관왕 쾌거…파죽지세 행보 (kor.). xportsnews.com. [dostęp 2020-07-02].
 54. '뉴이스트, 20주차 가온차트서 3관왕…아이유 2관왕 영예 (kor.). donga.com. [dostęp 2020-07-02].
 55. NU’EST Profile (kor.). pledis.co.kr. [dostęp 2019-05-21].
 56. NU’EST to Debut in China as NU’EST-M with New Member (ang.). soompi.com. [dostęp 2019-06-03].
 57. 뉴이스트, 워너원 민현 제외 새 유닛 ‘뉴이스트 W’ 론칭 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2019-06-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]