Nataniel (Popp)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nataniel
William George Popp
arcybiskup Detroit i diecezji rumuńskiej
Nataniel
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 12 czerwca 1940
Aurora
arcybiskup Detroit i Episkopatu Rumuńskiego
Okres sprawowania od 1984
locum tenens Kościoła Prawosławnego w Ameryce
Okres sprawowania 2011–2012
Wyznanie prawosławne
Kościół Kościół Prawosławny w Ameryce
Inkardynacja Rumuński Prawosławny Episkopat Ameryki
Śluby zakonne 21 października 1980
Diakonat 17 czerwca 1966
Prezbiterat 23 października 1966
Chirotonia biskupia 15 listopada 1980
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 15 listopada 1980
Miejscowość Detroit
Miejsce Sobór św. Jerzego
Konsekrator Teodozjusz (Lazor)
Współkonsekratorzy Walerian (Trifa), Cyryl (Jonczew), Dymitr (Royster), Krzysztof (Kovačević), Borys (Geeza), Marek (Forsberg)

Nataniel, imię świeckie William George Popp (ur. 12 czerwca 1940 w Aurora) – arcybiskup Kościoła Prawosławnego w Ameryce. Locum tenens Kościoła Prawosławnego w Ameryce po rezygnacji metropolity Jonasza.

Jest pochodzenia rumuńskiego. Wychował się w rodzinie należącej do Kościoła Rumuńskiego Zjednoczonego z Rzymem i pragnął zostać kapłanem tego obrządku. Studiował teologię katolicką m.in. w Rzymie i 17 czerwca 1966 przyjął święcenia diakońskie, zaś 23 października tego samego roku – kapłańskie. W styczniu roku następnego powrócił jako ksiądz wikariusz do rodzinnej miejscowości i pracował w cerkwi św. Michała Archanioła w Aurora.

Już w czasie studiów zainteresował się duchowością i teologią prawosławną, toteż po kilku miesiącach pracy duszpasterskiej w Aurora podjął decyzję o podjęciu starań na rzecz konwersji na prawosławie. Został uczniem duchowym arcybiskupa Waleriana (Trify) i ostatecznie przyjął prawosławie 15 lutego 1968 w monasterze w Vatra Româneasca. W klasztorze tym przebywał przez kilka lat, po czym otrzymał nominację na proboszcza cerkwi Krzyża Świętego w Hermitage.

21 października 1980 złożył w tym samym monasterze śluby małej schimy, po czym natychmiast został podniesiony do godności archimandryty. W soborze św. Jerzego w Detroit, 15 listopada 1980, miała miejsce jego chirotonia biskupia – został biskupem Dearborn Heights, wikariuszem diecezji rumuńskiej. Godność tę pełnił do 1984. 17 listopada tego roku został biskupem ordynariuszem tej samej diecezji. Odnosił znaczne sukcesy w pracy na rzecz organizacji nowych, etnicznie rumuńskich parafii w Stanach Zjednoczonych oraz tworzeniu monasterów zachowujących tradycję życia mniszego w tym kraju. Jednak dopiero w 1994 mógł udać się na pielgrzymkę do Rumunii na zaproszenie patriarchy Teoktysta. W 2003 udał się tam ponownie, by odebrać doktorat honoris causa uniwersytetu w Oradei. 20 października 1999 został arcybiskupem.

Jest zwolennikiem jednoczenia jurysdykcji etnicznych działających na terenie Ameryki Północnej w jednym Kościele prawosławnym[1].

Interesuje się tradycyjną sztuką rumuńską, jest autorem szeregu ikon pisanych na szkle.

W lutym 2011, w związku z udaniem się metropolity Jonasza na dwumiesięczny urlop, jako najstarszy hierarcha został tymczasowym administratorem Kościoła Prawosławnego w Ameryce[2]. W lipcu 2012 mianowany locum tenens Kościoła (z biskupem nowojorskim Michałem jako administratorem) po rezygnacji metropolity Jonasza z urzędu[3]. Zakończył sprawowanie obowiązków 13 listopada 2012 w momencie wyboru dotychczasowego arcybiskupa Filadelfii i Wschodniej Pensylwanii Tichona na metropolitę całej Ameryki i Kanady[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]