Ned Kelly

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ned Kelly na dzień przed straceniem

Ned Kelly, właśc. Edward Kelly (ur. 3 czerwca 1854, zm. 11 listopada 1880) – australijski bandyta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem irlandzkiego złodzieja, który został skazany na banicję do australijskiej kolonii karnej

Razem ze swoją bandą (Kelly Gang) przemierzał Australię, dokonując przez ponad dwa lata napadów rabunkowych i ograbiając banki. W momencie schwytania Kelly miał na sobie domowej roboty zbroję (ważącą około 44 kg), na tyle grubą, że nie mogły jej przebić pociski z ówczesnej broni palnej. Został pojmany po wielu trafieniach w nogi, których zbroja nie chroniła. Został powieszony w 1880.

Przez wielu Australijczyków był postrzegany jako „ofiara systemu”, przed jego egzekucją zebrano 32 tys. podpisów protestujących przeciwko wydanej na niego karze śmierci.[potrzebny przypis] Już po śmierci Kelly’ego przeprowadzono śledztwo wśród policjantów, którzy zajmowali się jego osobą. W trakcie dochodzenia odkryto wiele nadużyć i przypadków łamania prawa, część funkcjonariuszy została zwolniona ze służby lub zdegradowana.

O Kellym napisano szereg książek i nakręcono kilka filmów (m.in. Ned Kelly z Heathem Ledgerem w roli tytułowej). Nawiązania do jego legendy znajdują się również w powieści Anny Brzezińskiej i Grzegorza Wiśniewskiego Za króla, ojczyznę i garść złota. Powieść o nim, zatytułowaną Prawdziwa historia Neda Kelly’ego, napisał Peter Carey. Aluzja do jego postaci znajduje się w książce "Ostatni kontynent" Terry’ego Pratcheta z serii Świat Dysku. Jego wskazówka pomaga w ucieczce z więzienia głównemu bohaterowi, Rincewindowi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Danny Conlon, Alan Barter: Great Irish Heroes. Londyn: John Blake Publishing Ltd, 2010. ISBN 978-1-84454-882-8.